Naučnici se sada nadaju da će saznati nešto više o misterioznim procesima formiranja ostrva usled erupcija podvodnih vulkana.

Pacifički Vatreni pojas je jedna od seizmički najatktivnijih lokacija na našoj planeti. Obala Tihog okeanau dužini od 40.000 km ispunjena je velikim brojem vulkana i počevši od Kamčatke na kojoj ima njih 28, preko Kurilskih ostrva gde ih ima 39, zona se nastavlja na japanska ostrva. Ovde ima ukupno 49 aktivnih vulkana, a niz se tu ne završava i nastavlja se sve do Filipinskih ostrva, Nove Gvineje i Novog Zelanda do Antarktika.
Akteri ove priče su japanska ostrva, tačnije jedno kod Ogasavara, dalekog arhipelaga poznatog i kao ostrva Bonin. Naime, nakon podvodne vulkanske erupcije koja se ovde dogodila 21. oktobra, kao feniks iz pepela "rodilo" se ostrvo.
Vulkanolog Setsuja Nakada sa Univerziteta u Tokiju otkrio je kako je vulkanska erupcija započela svoj proces kao "vertikalni mlaz" magme koji je izbijao visoko iznad površine vode. U narednim danima ovakvi mlazevi su bili učestali, pa se užarena masa kontinuirano slivala u okean, i stvorila ostrvo čiji prečnik za sada iznosi 2 km.
Vulkan je i dalje aktivan, ali on u ovom tenutku izbacuje samo popeo i deluje kao da se smiruje, kažu naučnici. To, kako tvrde, daje idealnu priliku da ga tokom narednih meseci detajnije ispitaju i saznaju nešto više o podvodnim vulkanima. Tek u poslednjih nekoliko decenija, oni su počeli da shvataju na koji način funkcioišu, ali i dalje su pojedine stvari nepoznate u ovom domenu: poput procesa nastanka ostrva usled njihovih erupcija.
BONUS VIDEO: