Nakon preletanja helikoptera iznad jedne farme morskih krokodila u Australiji, vlasnik je primetio da se ove životinje neobično ponašaju.

Oktobar i novembar u Australiji su suprotno vremenskim uslovima u Evropi tj na severnoj hemisferi, meseci proleća. Ovo znači da je to vreme kiša, kada su grmljavine i pljuskovi uobičajeni. Ali i sezona parenja morskih krokodila koji se mogu naći širom ovog kontinenta.
Kako je parenje u životinjskom svetu uglavnom sezonska stvar, nije čudo da i krokodili čekaju najbolje vreme zapolaganje jaja u jame ili gnezda koji prave - a to znači nakon kišne sezone. Naime, ženke polažu jaja nekoliko nedelja nakon parenja, a ovim činom oni smanjuju potencijalnu opasnost od "utapanja" jaja i povećavaju mogućnost za opstanak svojim budućim mladima.
We have just had a wonderful crocodile adventure at the Koorana Crocodile Farm just out...https://t.co/NO8koJdpVRpic.twitter.com/i93gIuzCY1
— Peggy Gilchrist (@PeggyGilchrist)July 20, 2017
Čudna dešavanja na jednoj farmi
Međutim, Džon Lever iz Kvinslenda je krajem septembra primetio neobično ponašanje krokodila na svojoj farmi, nakon preletanja helikopteraBoeing CH-47 Chinook.
"Svi veliki mužjaci su se odjednom pokrenuli i počeli da urlaju na nebo, a onda su se nakon što su helikopteri otišli, parili sa ženkama kao ludi", rekao je za lokalne medije Lever. Naučnici nisu sigurni zašto su se krokodili toliko razljutili, ali navode mogućnost da su zujanje helikoptera možda pomešali sa grmljavinom.
Da, dobro ste pročitali - grmljavinom. Naime, zabeleženo je da ona za njih označava najavu kiše. Takođe, postoji teorija da su elipse možda izazvale promene u barometarskom pritisku sličnom onom koji nastaje tokom oluje. Krokodili su to osetili i pomislili da je pravi trenutak došao.
Šta god da je uzrok, jedno je izvesno, ženke će za par nedelja da polože svoja jaja u gnezda koja će u narednih nekoliko dana da napravile iznad najvišeg nivoa vode. Slično inkubatorima, zemlja i trula vegetacija će pomoći da se iz njih izlegu mladi.
BONUS VIDEO: