Svinjska riba je stanovnik zapadnih delova Atlantskog okeana, a nedavno je bila i deo studije koja je otkrila još jednu zanimljivost za nju - pored toga što menja pol sa tri godine.

Biolog Lori Švajkert sa Univerziteta Severne Karoline otkriva da je za nas izbor boje koju nosimo tokom dana, stvar mode. Međutim, kada je u pitanju tzv. svinjska riba ova sposobnost joj olakšava da se sakrije od predatora, ali najverovatnije ima i ulogu tokom parenja.
Kako ovo rade? Baš kao i druge životinje sa ovom sposobnošću - uz pomoć ćelija sa pigmentom koje se nazivaju hromatofore - kada se ćelije sa crvenim, žutim ili crnim pigmentom šire one na koži svinjske ribe stvaraju različite nijanse.
Stoga su Švajkert i njegov tim odlučili da detaljnije ispitaju njenu kožu uz pomoć tehnike obeležavanja proteina i elektronskog mikroskopa. Tom prilikom su posmatrali molekule opsina ispod hromatofora, i otkrili da su ćelije u kojima se proizvode najosetljivije na plave talasne dužine.
Pored toga, svetlost može da prođe kroz hermatofore i da utiče na to koliko je opsina oslobođeno, te se na taj način reguliše nivo pigmenta u hermatoforama.
Naučnici se slažuda je ovaj mehanizam manje zahtevan od samog oslanjanja na oči - jer deluje tako što detektuje količinu svetlosti i nema potrebe za stvaranjem komlikovane vizuelene slike.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Communications.
BONUS VIDEO: