Usled porasta temperatura, permafrost u Sibiru se lagano topi, a tlo polako propada - i stvara velike depresije.

Čerski planinski lanac u severoistočnom Sibiru je okružen močvarama i humkama koje su prekrivene permafrostom. Međutim, između njih se često mogu naći i depresije termokarstnog tipa. Najveća je poznata kao krater Batagaika, ili po nadimku koji su mu dali lokalni stanovnici Jakućani - "Vrata u podzemni svet".
Zanimljivo je da je depresija počela da se širi 1960-ih, nakon krečanja šuma, usled čega je okolni permafrost počeo da se topi. Njene dimenzije su rasle brzo i uskoro je počela da otkriva davno zakopane šume, fosilne nalaze i klimatske zapise. Njene trenutne dimenzije iznose 100 km u širinu i 100 m u dubinu.
Sada je Ruptly.tv, rešio da spusti svoj dron u ovu depresiju i istraži iz vazduha njene razmere:
"Krater će verovatno progutati čitavu padinu pre nego što uspori", rekla je geograf Meri Edvards sa Univerziteta Sautempton. "Svake godine, kada temperature pređu nulu, to će se ponavljati. Jednom kada ovakav proces započne, veoma je teško da se zaustavi."
Ovakve depresije nisu retka pojava u Sibiru tokom poslednjih godina, ali istraživači sada veruju da bi Batagajka u budućnosti mogla da postane anomalija koja će "otkrljučati" zalihe ugljenika koji se nalaze zarobljeni hiljadama godina ispod površine, ali isto tako i da će odmrzavanje permafrosta dovesti do oživljavanja drevnih virusa koji mogu biti potencijalno opasni za ljude.
BONUS VIDEO: