U šumama istočnog Brazila, naučnici su zabeležili neobičnu interakciju za koju još uvek nisu sigurni kako da je klasifikuju.

Možda na prvi pogled deluje kao da sve žabe najviše vole da skaču sa jednog mesta na drugo dok svojim dugim jezicima love insekte. Ipak, postoje i vrste žaba koje se hrane na skroz drugačiji način - zaranjaju glave u lukovice cveta kako bi ispile njihov sočni nektar.
Naučnik i autor rada Karlos Enrike de Oliveira sa Federalnog univerziteta Mato Groso do Sul u Brazilu, otkriva da je sada kod jedne vrste u istočnim delovima ove južnoameičke države primećeno i da bi žabe nakon hranjenja, odradile svoj dug prirodi i jednostavno, zrnevlje polena koje se lepilo za njihova ljigava tela raznosile po okolini. Interakcija, koja je pokrenula niz pitanja i debata u naučnom svetu.
Xenohyla truncata –Izecksohn’s Brazilian tree frog– emerging from the Brazilian milk fruit flower with pollen grains on its backpic.twitter.com/clps2CQWgk
— Alfons López Tena (@alfonslopeztena)April 30, 2023
Šetajući prašumama Brazila
Naučnici ističu da se većina vrsta odraslih žaba svrstava u mesoždere, iako se jedan deo hrani i delovima biljaka. Kada je Brazil u pitanju, Xenohyla truncata je jedina do sada zabeležena vrsta kod koje je spomenuto ponašanje uočeno na kremasto-belim cvetovima drvetaCordia taguahiensis.
Ovo kako dodaju navodi na zaključak da je ona u stvari oportunistička životinja, koja se hani svime što je dostupno - radi lakšeg opstanka. Ali ističu da je njena sposobnost oprašivanja još uvek upitna, jer postoji još mnogo stvari koje moraju da utvrde da bi se sa sigurnošću i potvrdilo da su one zaista oprašivači, a ne samo posetioci cvetova.
Poznato je da se oprašivanje vrši putem vode, vetra ili životinja. Kada su životinje u pitanju onda se taj proces naziva i zoidofilija, a kao "najodgovorniji" među njima nalaze se insketi poput pčela. Ali, one nisu jedina vrsta koja ima tu sposobnost, zabeleženo je da to mogu da čine i šišmiši i ptice.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Food Webs.