Vulkan Šiveluč na Kamčatki je deo Pacifičkog vatrenog prstena, poznatog po intenzivnoj seizmičkoj i vulkanskoj aktivnosti.

Vulkan Šiveluč, koji se nalazi na krajnjem istoku Rusije u regionu Кamčatka, eruptirao je u ponedeljak, 10. aprila. Tom prilikom je izbacio 10 kilometara visok stub pepela koji se raširio na površinu od 108.000 kvadratnih kilometara.
An eruption of the Shiveluch volcano began in Kamchatka, Russia . There was an ash emission for 20 km, several villages were covered by an ash cloud. The highest air hazard code has been declared - social networkspic.twitter.com/Sxd6I9snxj
— Malinda (@TreasChest)April 10, 2023
Vulkan je eruptirao u 6:31 časova po lokalnom vremenu, a nastali oblak se raspršio nad okolnim mestima uključujući Кljuči i Кozirevsk, gradovima koji su udaljeni više od 70 kilometara. Stručnjaci napominju da je Šiveluč jedan od najvećih i najaktivnijih vulkana na Kamčatki, koji je u poslednjih 10.000 godina imao oko 60 velikih erupcija. Poslednja velika je zabeležena 2007. godine.
Od početka erupcije ova oblast je zatvorena za letenje, a stanovnicima je savetovano da ostanu u zatvorenom prostoru. Japanska meteorološka služba je u međuvremnu otkrila da ne postoji opasnost od cunamija, dok lokalne vlasti javljaju da je pre i nakon erupcije zabeleženo nekoliko desetina potresa od kojih je najjači bio onaj zabeležen pre dva dana na 57 kilometara od Petropavlovska Kamčatskog.
Wow!
— Volcaholic (@volcaholic1)April 11, 2023
Vid: super volcanology on telegram#Shiveluch#eruption#volcano#Russiapic.twitter.com/rh9n5Q50hd
"Nema osnova za brigu, to je prirodan proces. Potresi u zoni zemljotresa mogu da se dešavaju u roku od dve do tri sedmice", kako stoji u saopštenju lokalnih vlasti.
Vulkani na Kamčatki
Кamčatka ima klimu tundre sa nisko rastućom vegetacijom, koju karakteriše trajno smrznuto zemljište ili permafrost. Paralelno sa tim nalazi se i pod velikim uticajem jakih vetrova iz severnog Sibira i morskih struja Tihog okeana. Na njemu se nalazi oko nekoliko desetina vulkana, koji su uvršteni na listu svetske baštine Uneska. Međutim, samo 29 njih je i dalje aktivno.
Vulkan Šiveluč, takođe poznat kao Ševeluč ili Sopka Šiveluč, jedan je od najvećih i najaktivnijih vulkana na poluostrvu i deo je Pacifičkog vatrenog prstena, regiona poznatog po intenzivnoj seizmičkoj i vulkanskoj aktivnosti. Uzdiže se na nadmorskoj visini od približno 3.283 metra i ima dva različita vrha: stari vrh i mlađi vrh.