Od stenovitih vrhova planina u Brazilu do koralnih grebana u blizini obala Maldiva, naačnici su otkrili ukupno 146 novih vrsta životinja, biljaka i gljiva u 2022. godini.

KRAJEM SVAKE GODINE grupa istraživača iz Akademije nauka u Kaliforniji sumira otkrića svojih kolega i objavljuje izveštaj o novootkrivenim vrstama životinja, biljaka i gljiva, kako bi proširili naše zananje o biodiverzitetu Zemlje i poboljšali šanse da zaštitimo svet prirode.
Na osovnovu prikupljenih podataka oni su došli do zaključka da je 2022. godine otkriveno 146 novih vrsta životinja, biljaka i gljiva, među kojima su najbrojniji bili gušteri - njih čak 44, zatim mravi - 30, morski puževi - 14 i biljake skrivenosemenice - takođe 14 novih vrsta. U njihovom društvu se našlo i 13 morskih zvezda, 7 riba, po 4 vrste buba i ajkula, kao i 3 moljca, po 2 crva, pauka, lišaja i žaba krastača, kao i jedna školjka, biljna vaš i peščani dolar - vrsta morskog ježa.
Ove vrste su otkrivene na 6 kontinenata i u 3 okeana, pružajući još jednom dokaz koliko je naša planeta neistražena. U nastavku ispod možete otkriti neke od najupečatljivijih primeraka sa ovog spiska:
1. Cirrhilabrus finifenmaa
The new-to-science Rose-Veiled Fairy Wrasse (Cirrhilabrus finifenmaa) is also one of the first species to have its name derived from the local Dhivehi language, ‘finifenmaa’ meaning ‘rose’, a nod to both its pink hues and the island nation’s national flower.pic.twitter.com/ZqTI2jwpH0
— Sumner (@renmusb1)March 9, 2022
U bukvalnom prevodu njeno ime bi glasilo "vila sa velom od ruže", ujedno i prva riba sa Maldiva koju je opisao lokalni istraživač i dao joj naziv na lokalnom jeziku čiji cilj je da opiše ružičaste nijanse slične onim koje se mogu videti na nacionalnoj biljci ovog udaljenog ostrva.
2. Paruroctonus soda i Paruroctonus conclusus
Introducing Paruroctonus soda & Paruroctonus conclusus, both new-to-science California scorpion species described by two recent high school graduates! How did they do it? ⬇️
— California Academy of Sciences (@calacademy)August 15, 2022
(Pictured here is P. soda with 51 newly born juveniles. / : Prakrit Jain)pic.twitter.com/Mv97Jjo8uG
Zajedno sa naučnicom Loren Espozito, srednjoškolci Haper Forbs i Prakrit Džejn su otkrili dve nove vrste škorpija - Paruroctonus soda i Paruroctonus conclusus. Ono što je za sada poznato kada su one u pitanju je da su malih dimenzija i da naseljavaju pustinje centralne i južne Kalifornije. S tim što se P. soda može naći na zaštićenom zemljištu, za razliku od P. conclusus-a koji živi van njega zbog čega stvara velike probleme naučnicima koji pokušavaju da je zaštite.
3. Podarcis latastei
The news is a "new" lizard: Podarcis latastei! They live only in#Ponza,#Palmarola,#Gavie#Zannone#ponzianeislands
— PonDerat (@LifePonDerat)November 25, 2019
Let's celebrate the "discovery" with a gallery of pictures of these lizards unique in the word!https://t.co/mULLWCkrxupic.twitter.com/xYHbEGwoDz
Ili ponicijanski gušter, predstavlja vrstu iz porodice Lacertidae - dominantnih reptila u Evropi. Konkretno kada je ova vrsta u pitanju jedini podatak koji je za sada dostupan je da on predstavlja endemsku vrstu u Italiji.
4. Microlicia barbata
Many plants which grow in the Chapada dos Veadeiros have striking architectures
— David Bertioli (@BotanyBert)April 27, 2022
This Microlicia flavum produces a bouquet-like spray of flowers. It’s most frequent in temporarily inundated patches of grassy Cerradopic.twitter.com/oxLhKMmmWe
Ove godine botaničar Fran Almeda i naulnik Rikardo Pacifiko su opisali nekoliko novih vrsta cvetnih biljaka sa planine Kampo Rupestre u Brazilu, poznate po ekstremnim vremenskim uslovima i zemljištu kom nedostaju hranljive materije. Međutim, upravo zbog ovih uslova život je morao da se prilagodi okruženju na jedinstvene načine - što je rezultiralo bogatstvom biljnog sveta poput žbunova sa žutim cvetovima Microlicia prostrata-e. Za sada se o njoj ne zna mnogo, a naučnici tvrde da se u regionu gde je otkrivena nalazi još nepoznatih biljnih vrsta koje tek treba istražiti.
5. Trapania undulata
Prema mišljenju mnogih ovo je bila značajna godina kada su otkrića u svetu beskičmenjaka u pitanju, pre svega ovo se odnosi na otkriće Terija Goslajnera koji je otkrio 14 novih morskih puževa u indo-pacifičkom regionu. Sam Goslajner je opisao oko četvrtinu ovih morskih životinja, a u poslednje vreme se fokusirao na manje vrste koje je teško pronaći.