Istražujući delove severnog Atlantika naučnici Nacionalne uprave za okeane i atmosferu su 30. avgusta naišli na neobično stvorenje koje podseća na "plavu sluz".

Naučnici koji su upravljali vozilom na daljinu i ispitivali morsko dno na Karibima u snimku koji je išao uživo, primetili su više neidentifikovanih stvorenja na dubini između 400 i 600 metara. Misteriozne mrlje su ih navele da se zapitaju o čemu je reč, ali do kraja prenosa niko nije mogao da dođe do konačnog odgovora.
Vozilo kojim su naučnici upravljali sa broda Istraživač okeana, poslednja četiri meseca istražuje delove Atlantskog okeana u okviru projekta "Putovanje do grebena 2022". Svaki put za ljubitelje dubokog mora oni su organizovali i prenos uživo, međutim, kada su uočili neobična stvorenja povedena je rasprava u kojoj su posmatrači tvrdili da je to meki koral ili sunđer. Kako naučnici nisu imali konačan odgovor predložili su niz potencijalnih nadimaka - poput "plavi ljigavac" i dodali da se složu kako ne mogu sa sigurnošću da kažu o čemu je reč.
Have you heard about the latest#Okeanosmystery? Seen multiple times during off St. Croix, this "blue#goo" animal stumped scientists, who thought it might be soft coral, sponge, or tunicate (but def not a rock!).
— NOAA Ocean Exploration (@oceanexplorer)September 7, 2022
More from Voyage to the Ridge 2022:https://t.co/feZj9IgCG3pic.twitter.com/OM5hMaOr2m
Pored ovog otkrića oni su uspeli kamerom da snime neobičnu ribu po imenu zelenooka, ali i ribu sekiru, zrakoperke, steklene sunđere, bambusov koral, fosilizovan koralni greben ali i retke vrste morskih ježeva, kako stoji u njihovom izveštaju. Međutim, oni dodaju da će pokušati da identifikuju misteriozno plavo stvorenje i da će proslediti snimke stručnjacima za korale i sunđere kako bi dali svoj konačan sud.
Glass sponge seen during#OkeanosVoyage to the Ridge 2022 expedition. These sponges house 2 small shrimp that enter as a pair when small, eventually growing too large to escape & thus living rest of lives within sponge's protective walls.
— NOAA Ocean Exploration (@oceanexplorer)September 6, 2022
Nature is#amazing...pic.twitter.com/zR8FDJn8Pu
Ovo neće biti nimalo lak zadatak jer na svetu postoji oko 2.000 vrsta mekih korala, a prema Svetskom registru morskih vrsta oko 8.500 vrsta sunđera. Ukoliko stručnjaci ne budu u mogućnosti da otkriju kojoj vrsti pripada ovo neće automatski značiti i da je u pitanju novo otkriće, već će pre toga morati da se prkupi njen uzorak i pošalje na detaljnu analizu. Naučnici zaključuju da ovo predstavlja savršen primer onoga što ovu i slične ekspedicije čine tako važnim ali i zabavnim - kako za gledaoce, tako i za naučnike.
We expected a fishy dive today, and while we saw some,#echinodermsstole the show. We'll be back tomorrow, but today's dive, which took place in Essential Fish Habitat (ESH), has wrapped up. Learn more about ESH here:https://t.co/y6kOuyX1Mm#okeanospic.twitter.com/P2hrANhuCN
— NOAA Ocean Exploration (@oceanexplorer)August 29, 2022