Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Jadranu uočena opasna vrsta meduze čiji pipci mogu da narastu do jednog metra

Rovinjski Centar za istraživanje mora potvrdio je prisustvo kompas meduze u Jadranskom moru, koja je uočena širom istarske obale.

 Kompas meduza Izvor: Shutterstock

Povodom dojave da se na severnom Jadranu pojavila opasna tzv. kompas meduza, iz rovinjskog centra ističu da su od meduza identifikovali vrste: uhati klobukAurelia solida, hidromeduzu - Aequorea forskalea, morska pluća - Rhizostoma pulmo i kompas meduzu - Chrysaora hysoscella, piše N1.

Možda će vas interesovati i:

Kako navode iz Centra za invazivne vrste, a prenosi IstraIN, reč je o vrsti koja živi u obalskim vodama Atlantskog okeana i Mediteranskog mora, a karakteriše je žuto-smeđi klobuk koji podseća na kompas. Ova meduza može narasti do 30 centimetara u prečniku, a pipci do 1 metra dužine.

Kompas meduza uglavnom živi na dubinama od 10 m, a orijentaciju i ravnotežu održava uz pomoć senzorskih receptora koji se stručno nazivaju statociste. Naučnici sugerišu da se hrane zooplanktonima i da su joj prirodni neprijatelji morske kornjače i riba veliki bucanj

"Meduzama često nedostaju delovi tela ili su neprepoznatljivi zbog raspadanja.", ističu iz Centra za istraživanje mora Rovinj IRB. Međutim, i takve meduze mogu opeći ako se uznemiravaju pa treba izbegavati svaki mogući kontakt s njima.

U slučaju uboda stručnjaci preporučuju ispiranje područja morskom vodom, kao i pažljivo uklanjanje preostalog tkiva meduze uz pomoć pincete. Takođe, kako dodaju ispiranje vodom iz slavine ili flaširanom vodom i grebanje samo će pogoršati ubod.

Možda će vas interesovati i:

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka