Australija je poznata po mnogo različitih vrsta neobičnih životinja, međutim, tim naučnika je vršio ispitivanja uzoraka vode u severnom Kvinslendu i došao do otkrića kornjače koja nije viđena više od četvrt veka.

Stručnjaci sa Univerziteta Džejms Kuk (JCU) analizirali su DNK iz uzorka reke Burdekin, blizu Ajra. I utvrdili su da na više mesta boravi takozvana Irvinova kornjača. Ovaj gmizavac je dobio ime po poznatom - sada pokojnom - zoologu Stivu Irvinu i njegovom ocu Bobu.
Pod vodom diše na zadnjicu
"Dobro je znati da ih još uvek ima na ovom području", rekao je Damjan Barovs, vođa istraživanja Centra za tropske vode i vodene ekosisteme, prenosi Index.hr.
Bob i Stiv Irvin su početkom 1990-ih otkrili ovu kornjaču - E. irwini - u slivu reke Burdekin. Specifična je po tome što može da diše na stražnjicu, odnosno za disanje pod vodom koristi kloaku - analni otvor.
"Do ovog najnovijeg otkrića nismo imali nikakve zvanične zapise koji bi dokazali da Irvinova kornjača još uvek živi u donjem delu reke Burdekin", rekao je Barovs, a prenosi Gardijan.
Naučnici su analizirali uzorke i pretraživali područje reke Burdekin, Bovn i Broken u tri navrata tokom 2020. i 2021. godine, istražujući 37 mesta u tri sliva.
"Pre je bilo vrlo teško pronaći Irvinovu kornjaču jer ona živi samo na mestima gde ima krokodila ili u planinskim pritocima, do kojih je vrlo teško doći", rekao je Barovs.
"Takođe, nije ih lako uhvatiti, a voda u kojoj borave nije bistra pa ne mogu da se snimaju podvodnim kamerama. Ali, DNK analiza je to promenila. Sada je bilo potrebno samo da uzmemo uzorke i pronađemo njihovu DNK", dodao je.
Poseban proces - izdvajanje ekološkog DNK
Proces izdvajanja eDNK (ekološki DNK) omogućava prikupljanje genetskog materijala nekog organizma iz tla, sedimenta i vode. Iako eDNK ne može da otkrije starost kornjača, i dalje se radi o izuzetnom otkriću.
"Ne znamo ništa o demografiji ove populacije, ali činjenica da smo pronašli njihovu eDNK, uprkos brani koja je izgrađena 1980-ih, ukazuje na to da odrasle Irvinove kornjače ipak mogu da prežive u ovim mutnijim vodama", rekla je bilog Sesilija Vilakorta-Rat.