Javanski nosorog nalazi se na Crvenoj listi ugroženih vrsta gde je zaveden kao kritično ugrožen.
Metod postavljana kamera se već decenijama koristi u nauci – stručnjaci strateški postavljaju kamere na mestima za koje znaju da su važne tačke u životima vrsta s određenog terena, i to kamere koje se aktiviraju zahvaljujući senzorima pokreta.
Tako su u martu 2021. godine snimljena dva mladunčeta retke i ugrožene vrste javanskog nosoroga u indonezijskom nacionalnom parku na zapadnom vrhu ostrva Jave, objavilo je Ministarstvo zaštite životne sredine i šumarstva, prenosi Index.hr.
Good news for Javan rhinos! 2020 marked 20 years since the last Javan rhino was poached in Ujung Kulon National Park – the only place on Earth Javan rhinos are found – and two Javan rhinos were born, signalling hope for the future! https://t.co/Ue0p36XqDIpic.twitter.com/ODXnRbQDzU
— Save the Rhino (@savetherhino) June 10, 2021
Kamera je sredinom marta prvi put snimila žensko mladunče, čijoj su majci čuvari dali ime Ambu. Drugo mladunče uočeno na snimku je muško i procenjuje se da je staro oko godinu dana. I ono je u martu snimljeno sa svojom majkom Palasari.
U Nacionalnom parku žive 73 javanska nosoroga
"Dolazak na svet mladunčadi retkog javanskog nosoroga u Nacionalnom parku Ujung Kulon ukazuje na to da je politika pune zaštite staništa ove vrste nosoroga u našem Nacionalnom parku uspešna jer ih podstiče na prirodno razmnožavanje", rekao je ministar Siti Nurbaja Bakar.
Dolaskom na svet dvoje mladunčadi javanskog nosoroga ove i prošle godine, danas u Nacionalnom parku, po podacima ministarstva, trenutno žive 73 javanska nosoroga - 40 mužjaka i 33 ženke.
Indonezija je dom dvema od pet vrsta nosoroga koje postoje na svetu - javanskom i sumatranskom. Potonji je jedini azijski nosorog sa dva roga.
Obe vrste su na Crvenoj listi ugroženih vrsta Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN) i tu su zavedene kao kritično ugrožene.
Njihova populacija se ubrzano smanjuje zbog krivolova i gubitka staništa. Love ih zbog rogova kojima se pripisuje velika lekovitost, a njihova vrlo visoka otkupna cena i dalje privlači krivolovce u zaštićena područja.
Možda će vas zanimati i:
Pogledajte i: