Smrtonosni svinjski virus, senzacionalno nazvan "Svinjska ebola" širi se nezaustavljivo širom planete i predstavlja najveću epidemiju virusa među životinjama ikad zabeleženu.
Oko 200 miliona svinja je trenutno zaraženo, prema tržišnim analizama objavljenim na Rabobenku. Afrička svinjska groznica nedavno je uzela maha na svinjskim farmama u Kini, Hong Kongu, Severnoj Koreji, Mongoliji i Vijetnamu, a prijavljeno je nekoliko slučajeva zaraze u delovima istočne i centralne Evrope.
Afrička svinjska groznica nema uticaja na ljude, čak i kada biste pojeli meso obolele svinje. Međutim, među pitomim i divljim svinjama se brzo širi, a stopa smrtnosti je prilično visoka - skoro 100%.
"Ovaj virus čini da u poređenju sa njim bolest kravljeg ludila i bolesti nogu i usta svinja potpuno izblede", rekao je veterinar i epidemiolog sa Gradskog Univerziteta u Hong Kongu, za Gardijan. Prema njegovim rečima, ovo je najveća epidemija virusa među životinjama ikada.
Virus može da preživi i 6 dana u krvi koja se drži na niskim temperaturama u frižideru. U serumskoj krvi na sobnoj temperaturi opstaje i po 18 meseci. Što se tiče mesa i mesnih prerađevina, ukoliko nisu sušene, virus preživljava do 6 meseci. Ekstremne promene temperatura i pH sredine pokazale su se ništavnim u odnosu na moć virusa,a vakcina još uvek nije pronađena.
Virus je dobio ime prema kontinentu gde se prvi put pojavio - Africi, u ranom 20. veku. Prvi slučaj ovog virusa van Afrike prijavljen je 1957. godine u Portugalu. Virus se ranije javljao i u Evropi ali je svaka epidemija zaustavljena blagovremeno.
Prvi slučajevi vladajuće epidemije pojavili su se u avgustu 2018. godine u Kini. Sada se obistinio najveći strah naučnika jer se virus pojavio u Kini, koja je dom za 440 miliona svinja, što je polovina svinjske populacije na čitavom svetu.