Vlada Burkine Faso je dozvolila naučnicima da u prirodu puste na hiljade genetski modifikovanih komaraca. Cilj projekta je uništavanje insekata koji šire malariju, a ovo će biti prvi put da se neka genetski modifikovana životinja ...
Iako ovi insekti neće direktno da utiču na prenošenje malarije, naučnici se nadaju da će njihovo puštanje na slobodu, kao i rad koji je doveo do toga, pomoći kasnijim istraživanjima i eksperimentima. Ovi insekti sadrže mutaciju koja bi brzo i značajno smanjila populaciju komaraca.
Pogledajte i:Komarci najviše napadaju ljude s ovom krvnom grupom
U Africi uspeh projekta ne zavisi samo od nauke i genetičkog inženjeringa. Ljudi koji žive u oblastima gde će komaraci biti oslobođeni moraju da daju svoju saglasnost, a istraživači moraju da naprave i održavaju laboratorije za rad sa genetski modifikovanim životinjama. Predstojeće oslobađanje komaraca služi kao test za ceo sistem.
Saznajte i:8 bolesti koje prenose komarci
"Vlada Burkine Faso je odobrila naučnicima oslobađanje 10.000 genetski modifikovanih komaraca 10. avgusta", kaže Delfina Tizi, direktorka projekta Target Malaria, koja koordinira timovima u tri afričke države zajedno sa istraživačima u Engleskoj i Italiji.