Na Novom Zelandu pronađeni su fosilni ostaci džinovskog slepog miša koji je na tim prostorima živeo pre više miliona godina, a koji je bio tri puta veći od svog današnjeg potomka i, osim što je leteo, mogao je da hoda po zemlji ...
Ostaci koje je pronašao međunarodni tim naučnika pripadaju porodici slepih miševa koji su nekada živeli u južnim delovima Australije, Novog Zelanda, Južne Amerike, a možda i Antarktika, izjavila je Sju Hand sa Univerziteta Novog Južnog Velsa, autorka studije objavljene u časopisu Naučni izveštaji, prenose francuski mediji.
Zubi i kosti ove životinje otkriveni su u blizini Sent Batana, u središtu Južnog ostrva Novog Zelanda, na lokaciji na kojoj istraživači rade već 16 godina.
Pogledajte i 15 zanimljivosti koje niste znali o slepim miševima
„Njeni specifični zubi i veličina njenog tela pokazuju da je imala drugačiji režim ishrane nego današnji slepi miševi, odnosno da je mogla da jede biljke, ali i sitne kičmenjake, što više podseća na način ishrane nekih od njenih južnoameričkih rođaka. To se više ne može videti na prostorima Australije i Azije“, kaže Hand.
Newly discovered prehistoric bat Vulcanops jennyworthyae named after Jenny Worthy, who discovered the fossil.... and the local pub, Vulcan Hotel, St Bathans.https://t.co/0XDpY0F3Sw
— Flinders University (@Flinders) January 11, 2018
Životinja je nazvana Vulcanops jennyworthyae, prema Dženi Vorti - naučnici koja je pronašla njen fosil - i Vulkanu, rimskom bogu vulkana i vatre, što upućuje i na tektonski karakter Novog Zelanda.
Saznajte i Jesu li slepi miševi zaista slepi?
"Ova neobična životinja spada u najčudnije fosile koji su ikada pronađeni“, rekao je Alan Tenison, novozelandski član tima, koji čine i australijski, britanski i američki naučnici.
Kako je objasnio, ova nova vrsta slepog miša srodna je kratkorepom slepom mišu sa Novog Zelanda, iščezlim australijskim vrstama i američkim „vampirima“, što govori da su slepi miševi koji su nekada živeli na kopnu bili rasprostranjeniji.
Na istoj novozelandskoj lokaciji pronađene su i druge vrste životinje kakvih danas nema, kao što su ptice koje ne lete, žabe, papagaji, golubovi, kornjače i krokodili.
Izvor: Tanjug