"Ajkule nisu pretnja i neophodno je promeniti naše stavove i sliku o njima kao simbolima terora”, navodi se u saopštenju grupe biologa sa Kostarike gde je nedavno jedna turistkinja umrla nakon što ju je napala tigrasta ajkula.
Pre nekoliko dana tragična vest sa Kostarike obišla je svet - turistkinja iz Amerike ronila je sa grupom turista kada ju je napala i ubila tigrasta ajkula.
Zadobila je teške povrede udova, a nakon napada odmah je izvučena iz vode i pružena joj je adekvatna pomoć, međutim nije spasena. Njen učitelj ronjenja takođe je pretrpeo ujed ajkule, međutim iako je teže povređen, njegovo stanje je stabilno.
Grupa je ronila sa udaljenog Kostarikanskog ostrva Isla Del Koko na 330 metara udaljenosti od obale, kada ih je ajkula napala, potvrđeno je iz Ministarstva za zaštitu životne sredine Kostarike.
Otkrijte i Kako ajkule napadaju?
Ipak, stručnjaci navode da su ovakvi napadi vrlo retki - ajkule ne napadaju ljude i uglavnom ih izbegavaju. Nedavni napad u Kostarici je tek peti takav zabeležen od 1580. godine, prema podacima Muzeja istorije prirode na Floridi.
“Ajkule nisu pretnja i neophodno je promeniti naše stavove i sliku o ajkulama kao simbolima terora”, navodi se u saopštenju grupe biologa sa Kostarike.
Isto je i u ostalim delovima sveta - šanse da vas ajkula povredi ili ubije su neverovatno male. Za 75 odsto su veće mogućnosti da umrete od udara groma, kao i za 132 odsto od davljenja u vodi (bez ajkule u njoj).
Pogledajte i Kako izgleda susret ronioca i velike bele ajkule? (VIDEO)
Štaviše, stručnjaci navode da je gotovo svaki napad ajkule uzorkovan ljudskim ponašanjem. “Budući da je interesovanje za istraživanje podvodnog sveta u porastu, normalno je da i broj napada ajkula isto tako raste”, saopštila je Međunarodna organizacija za proučavanje ajkula 2016. godine.
Ajkule imaju mnogo veći razlog da se boje ljudi. Podaci istraživanja sprovedenog 2013. godine pokazuju da se svake godine širom sveta ubije 100 miliona ajkula.