Prema podacima sa spektografa kosmičkog porekla, koji se nalazi na svemirskom teleskopu Habl, univerzumu nedostaje osamdeset odsto od celokupne svetlosti. Astronomi su potpuno zbunjeni: „I dalje ne znamo tačno šta je u pitanju, ...
Spektograf je otkrio da vodonične žilice koje spajaju galaksije ne osvetljavaju kao što se očekivalo. One previše osvetljavaju, što znači da ne možemo da vidimo ni svetlost, ni izvor svetlosti:
„Kada ove atome vodonika pogodi veoma energično ultraljubičasto svetlo, oni se transformišu iz električno neutralnih atoma u naelektrisane jone. Astronomi su bili iznenađeni kada su otkrili daleko veći broj vodoničnih jona od onih koji bi mogli biti objašnjeni poznatom ultraljubičastom svetlošću u našem univerzumu, a koja dolazi uglavnom od kvazara. Razlika je u zapanjujućih 400 odsto.”, rekao je Dejvid Vajnberg, koautor studije sa Državnog univerziteta u Ohaju.
Nova misterija može biti vezana za tamnu materiju
Astrofizičari ne znaju šta se događa i šta je uzrok efekata koje vidimo na vodoničnim žilicama. Jedni što znaju je da se ovo otkriće ne poklapa ni sa našim dosadašnjim znajem o vodoniku u univerzumu, ni sa trenutnim simulacijama. Misterija postaje još čudnija kada uporedite rezultate u bližem i daljem univerzumu:
„Čudno je što se ovo nepoklapanje javlja samo u obližnjem, relativno dobro proučenom kosmosu. Kada se teleskopi fokusiraju na galaksije udaljene milijardama svetlosnih godina – što pokazuje astronomima šta se dešavalo sa univerzumom kad je bio mlad – sve se poklapa. Činjenica da se suma svetlosti potrebne za jonizovanje vodonika poklapa u ranom univerzumu, ali ne i sada ostavlja naučnike u čudu.”, rekao je Vajnberg.
Drugi koautor, Bendžamin Openhajmer iz Centra za astrofiziku kaže da ne znamo još uvek odakle dolazi to svetlo koje nedostaje:
„Ukoliko izbrojimo poznate izvore ultraljubičastih jonizujućih fotona, suma je pet puta manja. Nedostaje nam 80 odsto jonizujućih fotona i pitanje je odakle oni dolaze? Najfascinantnija mogućnost je da postoji novi egzotični izvor, koji nije ni kvazar, ni galaksija, a koji je odgovoran za nedostajuće fotone.”
Jedna od mogućnosti je da je u pitanju „misteriozna tamna materija, koja drži galaksije zajedno, ali do sada nikada direktno nije viđena.” Svetlo je možda proizvod raspadanja ove tamne materije vremenom.