Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nazivaju ih misteriozna, magnetna i gravitaciona brda - nauka ima objašnjenje za ovu optičku iluziju

Mnogi se pitaju kakvo objašnjenje se krije iza prirodnog fenomena poznatog kao gravitaciono brdo.

 Gravitaciono brdo_249990589.jpg Izvor: Shutterstock

Ukoliko ste se ikada zagledali u brdo i pomislili kako vam se pričinjava da se voda na njemu kreće ka gore, velika je verovatnoća da ste upravo videli fenomen poznat kao gravitaciono brdo. U pitanju je optička iluzija i stručnjaci navode da na našoj planeti ima na stotine ovakvih mesta, a da ih je najviše zabeleženo u SAD-u. 

Misteriozna brda 

Ovo je između ostalog još jedan naziv ovakvog fenomena, uz magnetno i gravitaciono brdo. Iako se čini da prkose svim zakonima fizike, naučnici imaju racionalno objašnjenje zašto na ovakvim brdima flašica vode ili automobil deluje kao da ide u kontra smeru i u pitanju je - nedostatak horizonta.  Naime, ukoliko dok posmatra određeni objekat, čovek ne vidi horizont, onda ne može ni da proceni nagib površine. Ova iluzija je slična onoj koja je vidljiva u tzv. Ejmesovoj sobi u kojoj deluje kao da se predmeti kotrljaju u suprotnom smeru od gravitacije. 

Gravitacija nije jednaka na svim mestima na našoj planeti, ali ne postoji ni jedno na kom je dokazano da gravitacija deluje onako kako ne bi trebalo. Iako postoji nekoliko zanimljivih legendi na temu gravitacionih brda: poput one koja navodi da je jezero Vels na jednom brdu na Floridi nastalo nakon borbe džinovskog aligatora i poglavice Indijanaca ili da je atrakcija poznata kao Konfjužn Hil, nastala nakon oluje ispunjene munjama i jakim vetrovima, podrhtavanjem zemlje i vriscima - između ostalog ovo je dovelo i do preobražavanja par veverica i antilopa u mitske čipalope.  

Možda će vas interesovati i:

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:47
Neverovatan prirodni fenomen u ivanjičkoj šumi: Iz stabla bukve potekla voda
Izvor: RINA
Izvor: RINA



Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka