Vulkan Bardarbunga predstavlja prirodnu pojavu bez presedana, jer je njegov centralni deo zatrpan ledom dok se njegova lava širi u obliku pukotina. Zabeleženo je da neke od njih izbacuju obimne slojeve rastopljene stene, koje su odgovorne za nastanak najvećih dokumentovanih tokova lave na Zemlji u poslednjih 11.000 godina.
Indonežanski vulkan Krakatao je jedan od najaktivnijih vulkana na svetu. Do najpoznatije eksplozije je došlo 1883. godine, nakon čega se izdigao iz kavernozne rupe. Tokom 2018. godine, posle pola godine aktivnosti deo njegove padine se odvojio i napravi manji cunami.
Planina Sinabung u zapadnoj Indoneziji je spavala oko 400 godina, sve dok u avgustu 2010. nije eruptirala. Od tog momenta, lava i pepeo koji često izbijaju iz nje sve podsećaju da leži u Vatrenom prstenu - mestu u Tihom okeanu gde se sudaraju dve tektonske ploče i koje predstavlja dom za 75 posto svetskih vulkana.
Pored velike aktivnosti, indonežanski vulkan Ijen emituje i plavu svetlost koja nastaje kao posledica emisije sumpora.
Naime, gasovi koji izbijaju iz pukotina u vulkanu se zapale kada dođu u kontakt sa vazduhom i pretvaraju se u neverovatan prizor.
Planina Etna u Italiji se smatra najvećim aktivnim vulkanom u Evropi, koja se često nalazi na naslovnim stranama brojnih medija zbog svojih impresivnih eksplozija. Njena aktivnost je dokumentovana još 1500. godine p.n.e., a naučnici danas brinu kako bi jedan njen deo mogao da se odlomi i izazove mini-cunami u Sredozemnom moru.
Nakon eksplozije iz 2018. godine, Kilauea na Havajima je utihnula posle više od tri decenije aktivnosti. Tom prilikom, prema proračunima naučnika, ona je izbacila količinu lave koja je mogla da napuni 320.000 olimpijskih bazena.
Vulkani ne stvaraju samo tokove lava koje oduzimaju dah, već i munje - koje nastaju kao akumulacija trenja i pražnjenja. Jedan od takvih momenata je uhvaćen i na Sakuradžami u Japanu.
Jedan od najaktivnijih vulkana na svetu po imenu Piton de la Furnz se nalazi na francuskom ostrvu Renunuion. Počevši od 17. veka, utvrđeno je kako je eruptirao više od 150 puta.
Kada je 22. juna 2019. godine eruptira vulkan Raikoke, svet je obišla fotografija astronauta iz Međunarodne svemirske stanice zabeležili ovaj trenutak. Čestice su se raširile po stratosferi i izazvale rasejanje svetlosti što je dovelo do pojave ljubičastih izlazaka i zalazaka Sunca.
Mnogi od vulkana se nalaze i pod morem, jedan od njih je eruptirao u blizini Tonge 2009. godine, kada je ovaj spektakulari momenat ovekovečio fotograf koji se našao u njegovoj blizini.
Indonežanski vulkan Merapi je jedan od najaktivnijih vulkana na svetu poznat i po svojim piroklastičnim tokovima, jedan od njih je tokom 2018. godine izazvao pustoš u obližnjem gradu Džogdžakarta.
Na vrhu planine Niragongo u Kongu se nalazi konusni vulkan, čiji glavni krater je širok 2km i ispunjen jezerom lave koje se smatra najvećim u novijoj istoriji. Zajedno sa susednim Nijamugirijem je odgovoran za 40 posto erupcija koje se dešavaju u Africi.
Vulkan Stromboli se nalazi na malom ostrvu u blizini Sicilije i predstavlja jedan od najativnijih vulkana na svetu, koji je poslednji put eruptirao u maju 2021. godine.