Da bi se sačuvale voda i energija, ovaj italijanski projekat eksperimentiše sa uzgojem biljaka u podvodnim "biosferama". Fotograf koji je snimio ove podvodne kupole, čak je i pojeo pestood bilja uzgajanog na morskom dnu.

Sat vožnje od Đenove u severozapadnoj Italiji, pored obale živopisnog grada Noli, čini se da pod vodom pluta devet prozirnih plastičnih mehurića. Vazduh koji je u njima "zarobljen" miriše na biljke.
Objekat, poznat kao Nemova bašta, je eksperiment namenjen testiranju izvodljivosti podvodnih staklenika. Potopljene "biosfere" se sastoje od plastičnih kupola opremljenih hidroponskim materijalom, semenom biljaka i ventilatorima za cirkulaciju vazduha. Svaka kupola je poput "minijaturne svemirske stanice", kaže Serđo Gamberini, pronalazač Nemovog vrta i izvršni direktor "Oušn rifa", italijansko-američke kompanije koja prvenstveno proizvodi opremu za ronjenje.


Gamberini se nada da će pomoći sušnim zemljama da uzgajaju više hrane bez skupe potrebe za desalinizacijom vode za useve. Njegov nekonvencionalan pristup fascinirao je fotografa Luku Lokatelija, koji je posetio lokaciju prošle godine kako bi istražio njene "biosfere", pa čak i probao pesto napravljen od podvodnog bosiljka.
"Potreban nam je neko ko razmišlja o ludo svemu (ne samo o neuobičajenim izumima)", kaže Lokateli. "Možda bude uspešno, možda ne, ali sviđa mi se što je neko dovoljno hrabar da uloži novac u tako nešto."
Još fotografija pogledajte u galeriji:
Luka Lokateli je fotograf i filmski stvaralac fokusiran na odnose između ljudi, nauke i tehnologije i životne sredine. Ovaj izveštaj je deo impresivne izložbe kreirane za Muzej fotografije Gallerie d'Italia Torino-Intesa San Paolu u saradnji sa Fondacijom Elen Mekartur.