Naučnici su došli do podatka kada će se svi sisari suočiti sa masovnim izumiranjem, ali samo pod jednim uslovom - i on ima veze sa našim aktivnostima.

Naučnici sa Univerziteta u Bristolu su razvili simulaciju koja je došla do podataka kada će se dogoditi masovno izumiranje, slično onom koje su doživeli dinosaurusi pre 66 miliona godina. Međutim, ono što treba uzeti u obzir jeste činjenica da oni nisu računali šta bi se desilo ukoliko se nastavi sa emitovanjem gasova sa efektom staklene bašte.
Drugim rečima, iako su došli do podatka da će do izumiranja svih sisara doći za 250 miliona godina, ukoliko bi se u obzir uzeli i prethodno navedeni parametri do toga bi došlo pre.
Scenario - ukoliko bi prestali sa emitovanjem gasova sa efektom staklene bašte
Naučnici su koristili kompijuterizovane modele da simuliraju pomeranja kontinenata, temperature, vetrove, kišu i vlažnsost koja bi vladala na našoj planeti. Ovo su rezultati.
Otprilike za 250 milina godina, svi kontinenti na Zemlji bi se "spojili" u ono što naučnici nazivaju Pangea Ultima. Ona bi imala izgled krofne, a u njenom središtu će se nalaziti more - ostaci Atlantskog okeana.
Selon les scientifiques, dans 250 millions d'années, tous les continents de la Terre fusionneront en un seul supercontinent — Pangea Ultima ; et dans 500 millions d'années, la vie à la surface de notre planète deviendra impossible pour les animaux et les plantes en raison 1/2pic.twitter.com/EoM0czmoRp
— SOUM (@SoumailaIlboud8)September 18, 2023
Temperature bi se kretale između 40°C i 70°C, što bi kopnene mase učinilo nenastanjivim. Samo 8 do 16 posto zemljišta bi bilo pogodno za život sisara. Takođe, zbog tektonskih pomeranja u kori naše planete, vulkanske erupcije bi bile neuporedivo češće. Tim putem bi se oslobodile dodatne količine ugljen-dioksida u atmosferu, a temperature bi još više rasle.
2/n We show that the assembly of Pangea Ultima in 250 million years will likely lead to extreme heat that could lead to the mass extinction of mammals and other life. Below is a monthly animation of surface temperatures (°C) through an average month of the year.pic.twitter.com/hRBuaBeag8
— Alex Farnsworth (@Climate_AlexF)September 25, 2023
"Ljudi, zajedno sa mnogim drugim vrstama bi izumrli zbog nemogućnosti da izbace svu ovu toplotu kroz znoj i da tako rashlade svoja tela." rekao je vodeći autor studije dr Aleksandar Farnsvort, sa Univerziteta u Bristolu. I dodao, da iako danas ne možemo sa sigurnošću tvrditi da će naša vrsta toliko dugo opstati, ukoliko bi smo poživeli još 250 miliona godina - ovaj svet bi za nas postao "negostoljubivo mesto".
Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu Nature Geoscience.
BONUS VIDEO: