Istraživači na Univerzitetu u Arizoni su napravili robota koji može da se znoji, diše i drhti.

Glavni grad savezne države Arizone, Feniks se već danima suočava sa temperaturom koja ide preko 43 stepena Celzijusovih. Ovo, zajedno sa drugim dešavanjima u čitavom svetu po pitanju temperatura je prema tvrdnjama stručnjaka najava za ono što tek sledi.
Pored opasnosti koja preti da uništi čitave ekosisteme, dovede do istrebljenja brojnih biljnih i životinjskih vrsta, ovakve vrućine takođe mogu biti smrtnonosne i za ljude. Kako su efekti toplote na ljudsko telo, opasnost koja još uvek nije shvaćena u potpunosti od strane stručnjaka, oni su rešili da naprave jedinstvenog humanoidnog robota na državnom univerzitetu u Arizoni - po imenu ANDI.
Ovo je najbolji način da se eksperimentalno izmeri kako neka osoba reaguje na ekstremnu klimu, bez njenog dovođenja u opasnost, tvrdi Konrad Rikazevski. I dodaje, da krecija njegovog tima i njega, liči na lutku za testiranje sudara, ali da se u njenoj koži krije tehnologija koja procenjuje koliko brzo i kojim intezitetom se toplota širi kroz čovečje telo. Pored toga, ona poseduje i skupoceni unutrašnji sistem hlađenja koji joj omogućava da se znoji.
Prilika da se razume opasno stanje
Čim zakorači na ulice Feniksa, mobilna meteorološka stanica i druge sofisticirane tehnologije u njoj beleže parametre poput količine toplote koju okolne zgrade reflektuju. Naučnici takođe mogu da podešavaju da li će se ona više ili manje znojiti i proučiti kakve će ovo posledice ostaviti na čoveka.
Pored efekata na zdravlje, naučnicima će dobijeni podaci omogućiti da naprave efikasniju garderobu otpornu na toplotu, ali i da prepispitaju urbanističko planiranje i zaštitu.
"Koliko dugo osoba treba da ostane u rashladnom centru da se oporavi, toliko da se njena osnovna temperatura ponovo spusti na nivo koji je siguran? Na to pitanje možemo da odgovorimo sa ANDI-jem", kaže klimatolog Dženifer Vanos, prenose agencije.
BONUS VIDEO: