Mediji u Velikoj Britaniji izveštavaju da je u ovoj zemlji rođena prva beba nakon što je sprovedena revolucionarna tehnika mitohondrijske donacije.

Terapija poznata i kao mitohondrijska donacija u kojoj se koristi tkivo jajnih ćelija zdravih donora ima za cilj da stvori embrion koji ne nosi nepoželjne mutacije koje majke mogu da prenesu na svoju decu i na taj način spreči nasleđivanje neizlečivih bolesti. Sada je jedna takva beba stvorena uz pomoć vantelesne oplodnje i od DNK materijala troje ljudi - rođena po prvi put u Velikoj Britaniji, kako prenose mediji ove zemlje.
Naučnici objašnjavaju da je embrion kombinacija oba roditelja i da beba nosi njihov DNK, što uključuje i karakteristike kao što je boja očiju ili kose. Ali da je ona nasledila i malu količinu genetskog materijala dobrovoljnog ženskog donora tj. treće osobe - oko 37 gena.
Kako je ovo moguće?
Pre svega mitohondrijska zamenska terapija podrazumeva zasebnu oplodnju jajne ćelije majke i donora, spermom oca. Potom se iz jajne ćelije donora uklanja osnovni genetski materijal i dodaje onaj iz oplođene ćelije roditelja. Konačan rezultat je da će ćelija sadržati sve hromozome roditelja, ali i mithondrije donora bez mutacija koje se potom implementiraju u matericu.
Ovo nije prvi put da je rođena beba stvorena opisanom tehnikom, jer je ovakav slučaj prethodno zabeležen u SAD-u 2016. godine. A do danas je poznato samo da je u pitanju bila žena iz Jordana koja je u svom genetskom materijalu nosila mutaciju koja je dovela do razvoja Leigovog sindroma kod njeno dvoje dece i smrti u šestoj godini odnosno sa osam meseci.