Stanovnici južne hemisfere su danas bili svedoci retkog fenomena - potpunog pomračenja Sunca.

Rano jutros, oko 04:15 po srednjeevropskom vremenu, u gradu Eksmautu na severozapadu Australije se okupilo oko 20.000 ljudi kako bi pratili ovaj redak fenomen sa najbolje moguće pozicije. Sve je počelo pri izlasku u Indijskom okeanu, a završiće se zalaskom sunca u Pacifiku. Kako stručnjaci napominju pomračenje će sa kopna najvidljivije biti u Zapadnoj Australiji i Zapadnoj Papui.
Here is the solar eclipse in real time from the Exmouth Gulf.#SolarEclipse2023pic.twitter.com/5A583Z2E8u
— Chris Lewis (@a_film_maker)April 20, 2023
Iako je faza potpunog pomračnje prošla, ono se sada nalazi u svojoj drugoj delimičnoj fazi. Ningalo pomračenje se naziva i hibridno, jer je uočljivo kao prstenasto do potpuno. Ime je dobio po zapadnoj obali Australije, na kojoj se kao što je već i rečeno sa kopna najbolje video.
#ExmouthEclipse
— Wuod Hellena Jamiranga (@WuodH)April 20, 2023
Exmouth town in Western Australia witnessed a total solar eclipse today as the sun, moon and earth perfectly aligned#ExmouthEclipse#Australia#Jamirangapic.twitter.com/KWoq20Spm5
Šta je to pomračenje Sunca?
Pomračenja Sunca i Meseca zavise od perioda prolaska Meseca kroz svoje faze (sinodički mesec), od perioda Mesečevog prolaska kroz čvor (nodički, odn. drakonički mesec) i od perioda prolaska Sunca kroz odgovarajući čvor Mesečeve staze (eklipsna, odn. drakonička godina).
Pomračenje Sunca nastaje kada se Mesec postavi između Sunca i Zemlje pa posmatračima sa Zemlje zakloni Sunce. I to kao: totalno pomračenje Sunca kada Mesec potpuno zakloni Sunce, delimično pomračenje Sunca kada Mesec zakloni samo deo Sunčevog diska i prstenasto pomračenje kada je prividni prečnik Meseca manji od Sunčevog, tako da se oko Mesečevog diska vidi svetli prsten Sunca.