Nasini naučnici su objavili preliminarnu procenu jačine eksplozije podvodnog vulkana kod arhipelaga Tonga.

Erupcija podvodnog vulkana u blizini arhipelaga Tonga koja se desila 15. januara, bila je nekoliko stotina puta snažnija od atomske bombe koja je bačena na Hirošimu, navodi Nasa u svom saopštenju.
Džim Garvin, naučnik Nasinog Centra za svemirske letove Godar, rekao je da je erupcija vulkana Hunga Tonga koja se desila 15. januara oslobodila "stotine puta veću mehaničku energiju od nuklearne eksplozije u Hirošimi", pozivajući se na eksploziju jedne od dve atomske bombe koje su Sjedinjene Države bacile na Japan tokom Drugog svetskog rata.
"Ovo je preliminarna procena, ali mislimo da je količina energije oslobođena erupcijom bila negde između 4 i 18 megatona TNT-a", rekao je Garvin, prenosi CNN.
Poređenja radi, naučnici procenjuju da je erupcija vulkana SentHelens 1980. oslobodila 24 megatone energije, a Krakatau - jedan od najvećih vulkanskih erupcija u istoriji - koja se desila 1883. godine, odlobodia 200 megatona energije.
Erupcija u blizini Tonge izbacila je vulkanski materijal 40 kilometara u visinu i stvorila talase cunamija do 15 metara visoke koji su pogodili delove arhipelaga, uključujući glavno ostrvo.
Vulkanski oblak se proširio i pokrio sva ostrva u arhipelagu (oko 170), prema rečima premijera Tonge, pogađajući celokupnu populaciju koja broji više od 100.000 ljudi.
Erupcija i cunami ubili su najmanje tri osobe, uništili stotine domova i ostavili ostrva arhipelaga Tonga odsečena od sveta i prekrivena gustim vulkanskim pepelom.
Humanitarne agencije i tonganski političari upozorili su na potencijalnu nestašicu hrane nakon što je pepeo uništio useve, kao i vode za piće.
Prvi letovi beskontaktne pomoći stigli su u Tongu prošle nedelje, a nacija u kojoj nije bilo zaraženih korona virusom preduzela je mere predostrožnosti kako bi sprečila širenje virusa.