U jednom trenutku astronautima i kosmonautima naređeno je da se spreme za moguću evakuaciju stanice.

Američki zvaničnici optužili su Rusiju za "opasno i neodgovorno" ponašanje nakon što je izvela test protivsatelitskog oružja, zbog kog su astronauti na Međunarodnoj svemirskoj stanici morali da se pripreme za evakuaciju.
Nasa još nije zvanično komentarisala, dok Roskosmos nije preterano mnogo pažnje posvetio incidentu iako je u jednom trenutku astronautima i kosmonautima naređeno da se spreme za moguću evakuaciju stanice zbog opasnih ostataka uništenog satelita.
Rusija je ispalila raketu na jedan od svojih satelita tokom vikenda, što je stvorilo više od 1.500 krupnijih ostataka, za koje SAD tvrde da "prete interesima svih nacija", prenosi Gardijan.
Posada stanice je posle testa morala da se ukrca u posebne kapsule za spasavanje, koje mogu da se odvoje i spuste ih na Zemlju.
"Ovaj test će značajno povećati rizik astronautima i kosmonautima na Međunarodnoj svemirskoj stanici, kao i drugim svemirskim letovima u budućnosti", kaže Ned Prajs, portparol Stejt departmenta.
Экипаж Международной космической станции штатно выполняет работы согласно программе полёта.
— РОСКОСМОС (@roscosmos)November 15, 2021
Орбита объекта, из-за которого экипаж сегодня был вынужден согласно штатным процедурам перейти в космические корабли, отдалилась от орбиты МКС. Станция находится в «зелёной зоне»pic.twitter.com/nGk3x7nvhc
"Rusko opasno i neodgovorno ponašanje ugrožava dugoročnu održivost i jasno pokazuje da ruske tvrdnje da se protivi korišćenju oružja u svemiru nisu iskrene", dodao je Prajs.
Protivsatelitski oružani testovi su retki i naučna zajednica se veoma kritično odnosi prema njima, jer iza njih ostaju delovi meta koji ugrožavaju posade u nižoj Zemljinoj orbiti.
Prošle godine, Rusija je sprovela tri takve probe, zbog čega je Američka svemirska komanda optužila Moskvu da je od svemira napravila domen rata.
Друзья, у нас всё штатно! Продолжаем работать по программеhttps://t.co/wKMm9cnLHH
— Anton Shkaplerov (@Anton_Astrey)November 15, 2021
Ruska vojska nije komentarisala poslednji incident. Nakon što je nekoliko medija javilo da je juče sproveden oružani test, Roskosmos je na Tviteru samo napisao da je posada Međunarodne stanice morala da se prebaci u kapsule zbog "objekta" koji kruži oko Zemlje.
"Prijatelji, sve je u redu. Nastavljamo da radimo u skladu sa programom", napisao je Anton Škaplerov, trenutni komandant stanice.
Nasini i evropski astronauti morali su zbog bezbednosti da uđu u kapsulu "kru dregon" (Crew Dragon), dok su dva ruska kosmonauta i još jedan američki se ukrcali u "sojuz" koji je prikačen na ruski deo stanice.