Istorisjko otkriće potvrdila je NASA na svom Twitter profilu.
Godinama su naučnici radili na otkrivanju vode na Mesecu.
Prethodna saznanja govorila su da na Mesecu ima vode, najčešće u formi leda, u delovima kratera koji su u stalnoj tami koji dospeva na površinu Meseca impaktima asteroida, kometa i meteorita, ali i procesom implantacije vodonika, odnosno bombardovanjem minerala regolita protonima iz Sunčevog vetra.
Dve nove studije objavljene u časopisu Nature Astronomy potvrđuju da se voda može naći po celoj mesečevoj površini.
Poslednja potvrda o postojanju vode na strani Meseca koja je obasjana suncem stigla je juče od strane NASA koja je na svom Twitter profilu objavila veliku vest.
NEWS: We confirmed water on the sunlit surface of the Moon for the 1st time using @SOFIAtelescope. We don’t know yet if we can use it as a resource, but learning about water on the Moon is key for our #Artemis exploration plans. Join the media telecon at https://t.co/vOGoSHt74cpic.twitter.com/7p2QopMhod
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) October 26, 2020
Ovo otkriće potvrđeno je uz pomoć Nasine Stratosferske opservatorije za infracrvenu astronomiju (SOFIA).
Pol Herc, koji ge govorio ispred Nase, potvrdio je da je reč o dostignuću koje otkriva na koji način se voda distribuira i nije limitirana na hladna zasenjena mesta u blizini polova.
SOFIJA je otkrila molekule vode (H2O) u krateru Klavius, jednom od najvećih kratera vidljivih sa Zemlje, smeštenom na Mesečevoj južnoj hemisferi.
Prethodna posmatranja Mesečeve površine otkrila su neki oblik vodonika, ali nisu uspela da naprave razliku između vode i njenog bliskog hemijskog srodnika, hidroksila (ON), piše Sputnik.
Možda će vas zanimati i: