Ima li razloga za brigu?
Korna virus brzo se širi i stanovnicima Kine više nije dozvoljeno da napuštaju svoje gradove. Međutim, za pošiljke koje idu iz ove države nije određen "karantin", odnosno zadržavanje. S obzirom na to da se iz Kine masovno poručuju stvari, naročito preko internet platformi kao što su Amazon i AliEkspres, ljudi širom sveta su se zabrinuli da li bi korona virus mogao da završi na njihovom pragu.
Ovim povodom u Americi je održana i konferencija za medije na kojoj su američki zvaničnici iz svere zdravlja rekli da još uvek nema slučaja, a ni dokaza da virus može da se prenese preko paketa. Direktorka Centra za imunizaciju i respiratorne bolesti Centra za kontrolu bolesti, dr Nensi Mesonie, rekla je da ovaj virus ne može da preživi na površini predmeta i da je "veoma mali rizik da se virus raširi sa ambalaže paketa koji su putovali danima ili nedeljama na sobnim temperaturama".
Još uvek nema istraživanja o ovom virusu jer je relativnonov, ali je ranije dokazano da njegovi "rođaci", virus SARS i MERS žive samo nekoliko sati na površini. Budući da je pošiljkama iz Kine potrebno najmanje dva dana da stignu na bilo koju adresu, šanse da sa njima stigne i korona virus su gotovo nikakve.
Vuhan je epicentar virusa od kogje do sada obolelo više od 1000 ljudi, a preminulo više od 100. Kina je zatvorila ulaze u Vuhan i još 16 drugih gradova u opštini Hubei kako bi sprečila ljude da odlaze i šire virus.
Simptomi virusa podrazumevaju povišenu telesnu temperaturu, kažalj, u težim slučajevima i nedostatak daha i upalu pluća.