Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li će nam Mesec pomoći da otkrijemo tajnu o ranom svemiru

Zemljin satelit bi mogao da bude ključan za dobijanje odgovora na pitanje za kojim naučnici već dugo tragaju - kako su prve zvezde i galaksije oblikovale rani svemir.

  Izvor: Foto: Shutterstock

Tim astronoma na čelu s doktorom Bendžaminom Meinlijem posmatrao je Mesec radio-teleskopom kako bi pomogao u potrazi za slabim signalom atoma vodonika, objavljeno je u časopisu Monthly Notices.

"Pre nego što su postojale zvezde i galaksije, svemir se dominantno sastojao od vodonika, koji je lebdeoo u prostranstvima", rekao je dr Bendžamin, astronom sa Univerziteta Curtin u Australiji.

Napomenuo je da je ta rana faza svemira poznata i kao "kosmičko mračno doba".

Astronomi su u svom istraživanju opisali kako su koristili radio teleskop Murchison Widefield Array (MWA) kako bi pomogli u potrazi za radio signalima. 

Pogledajte i Šta bi se dogodilo kada bi Mesec odjednom nestao? (VIDEO)

"MWA preuzima radio signale iz prostora i možemo ih pretvoriti u slike", objašnjava dr Mekinli.

Ovaj radio signal iz ranog svemira je vrlo slab u poređenju sa izuzetno svetlim objektima u prvom planu.

Astronomi su takođe uzeli u obzir "zemaljske" radio talase Zemlje koji se odbijaju od Meseca i nazad na teleskop. Zemljina svetlost ošteti signal sa Meseca i tim je morao da ukloni ovu kontaminaciju iz njihove analize.

"Ako možemo da otkrijemo ovaj radio signal, to će nam reći da li su naše teorije o evoluciji svemira tačne", zaključio je Mekinli.

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka