Nekada tajna pustinjska baza Los Alamos u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko obeležava 75 godina od kada je naučnik Robert Openhajmer pozvao istaknute stručnjake u to mesto radi izrade prvog nuklearnog oružja u svetu.
Godišnjica se obeležava u jeku priprema nacionalne biblioteke "Los Alamos" za promenu rukovodstva, prenela je agencija AP.
Iz Los Alamosa je saopšteno da je laboratorija proslavila godišnjicu u julu različitim manifestacijama.
Direktor te laboratorije Teri Volas rekao je da su SAD vođene inicijalnim planom povezivanja talentovane radne snage za rešavanje nekih od najtežih problema u svetu.
Saznajte i Šta bi se dogodilo kada bi nuklearna bomba pala na neki veliki grad? (VIDEO)
Tokom 1940-ih naučnici koji su radili u tada tajnoj pustinjskoj bazi Los Alamos, razvili su atomsku bombu u okviru Projekta "Menheten" pred kraj Drugog svetskog rata.
Taj tajni program je obezbedio obogaćeni uranijum za atomsku bombu. U projekat su bile uključene i laboratorije iz Ouk Ridža u državi Tenesi i Hanforda u Vašingtonu.
Otkrijte i Hidrogenska vs. atomska bomba: U čemu je razlika?
Dve atomske bombe bačene su na japanske gradove Hirošima i Nagasaki, čime je okončan Drugi svetski rat. Više od 210.000 ljudi je poginulo u dva japanska grada, a milioni su godinama umirali od radijacione i drugih bolesti izazvanih atomskim zračenjem.