Majmuni Žong Žong i Hua Hua klonirani su na isti način kao ovca Doli, što je pokrenulo strah da će uskoro biti moguće i kloniranje ljudi.
Otkako je 1996. godine prvi put klonirana ovca Doli, naučnici su uspeli da kloniraju još skoro dvadeset vrsta sisara, uključujući pse, mačke, svinje, krave i polo ponije, a takođe su stvorili i ljudske embrione ovom metodom. Međutim, sve do sada nisu mogli da kloniraju primate, grupu koja obuhvata ljude, majmune i lemure.
Pogledajte i 8 životinja koje su klonirane nakon Doli
Kineski naučnici objavili su da su, po prvi put u istoriji, nakon 300. pokušaja, uspeli da kloniraju majmune. Dva genetski potpuno jednaka makaki majmuna stvorena su u laboratoriji pre osam nedelja istom tehnikom kakvom je klonirana i Doli.
Majmuni su nazvani Žong Žong i Hua Hua, a njihovi tvorci su javno objavili rezultate svog rada tek kada su bili sigurni da je prošla kritična faza razvoja i da će majmunčići preživeti.
Saznajte i Da li je uopšte moguće klonirati čoveka?
Kiang Sun s Instituta za neurologiju koji je u sklopu kineske Akademije nauka, saopštio je kako će klonirani majmuni biti korisni za proučavanje bolesti na genetskoj bazi, pri čemu je naveo nekoliko vrsta raka, kao i poremećaja metabolizma i imunog sistema.
Međutim, kritičari smatraju da će to uzrokovati važne etičke dileme jer je ovo kloniranje korak bliže kloniranju ljudi.
Ipak, kineski naučnici poriču da imaju cilj da kloniraju ljude, već da su majmuni klonirani samo u naučne svrhe.