Čak i profesionalni plivači priznaju da ponekad mokre u bazenu, što zaista nije za pohvalu. Kako bi procenili koliko urina zaista ima u javnim bazenima, naučnici su osmislili novu metodu za praćenje kvaliteta vode, dodavanjem jednog ...
Nedavne studije su pokazale da azotna jedinjena u urinu i znoj reaguju s hlorom svarajući nusprodukte dezinfekcije uključujući trihloramin,koji može da izazove iritaciju oka i respiratorne probleme.
Neophodno je podići svest o razumevanju higijene na bazenu i edukovati javnost o važnosti higijene na bazenima,piše ScienceDaily.
Kako bi ispitali i procenili koliko urina može biti u određenom bazenu, Ksing-Fang LI LIndsi K, Jmaiff Blekstok i njihove kolege su morali da identifikuju koje jedinjenje se konstantno javlja u urinu. Zato su merili prisustvo kalijum acesulfama u bazenima i đakuzijima.
To je zaslađivač koji se nalazi u gaziranim napicima, veštačkim supama, slatkišima i jogurtu. Čak 95 procenata od unete količine, napušta ljudsko telo u nepromenjenom obliku, što ga čini dobrim indikatorom prisustva urina u vodi.