Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

10 opasnih mikroorganizama koji žive na vašem mobilnom telefonu

Na jednom smartfonu se nalazi više bakterija nego na dasci ve-ce šolje. Koje sve opasnosti vrebaju?

  Izvor: Foto: Shutterstock

U današnje vreme mobilne telefone imamo uz sebe u svakom trenutku. Neretko ćemo videti ljude kako usred porodičnog ručka kucaju poruke, kako tokom vožnje gradskim prevozom čitaju najnovije vesti ili, čak, odlaze u toalet posmatrajući ekran svog telefona.

Zato i ne čudi što su stručnjaci za zdravlje zabrinuti.

Pogledajte i: Kada imate "osećaj u stomaku" ili kako bakterije manipulišu vašim mozgom

„Mobilni telefoni su postali pravi rezervoari patogena jer dolaze u kontakt s lice, ušima, usnama i rukama različitih osoba različitog zdravstvenog stanja“, navodi se u  rezultatima istraživanja sprovedenog 2009. godine, čiji su autori Oladiran Famureva (s Odeljenja za mikrobiologiju Univerziteta u Ado Ekiti u Nigeriji) i O. M. Dejvid (s Koledža za nauku, inženjering i tehnologiju Univerziteta savezne države Osun u Nigeriji).

Na telefonima se danas mogu naći:

1. Koliformne bakterije

Tvrdnju da se na mobilnim telefonima nalazi više bakterija nego na dasci ve-ce šolje prvi su izneli mikrobiolozi univerziteta u Arizoni 2012, a naučna javnost je bila prilično iznenađena. Ipak, neki od stručnjaka koji nisu činili tim koji je sproveo istraživanje složili su se ovim nalazima i objasnili da se na butinama nalazi manje bakterijskih kultura nego na dlanovima ili u ustima.

Ove bakterije u kontakt s ljudima dospevaju iz ljudskog i životinjskog otpada, kao i iz tla i biljaka, a manje količine u našem okruženju nisu naročito štetne. Ipak, njihovo prisustvo na predmetima koje svakodnevno upotrebljavamo – poput mobilnog telefona – ukazuju na mogućnost širenja kulture i na opasnost pojave drugih bakterija.

Pogledajte i: Kako 100 triliona bakterija radi u službi čoveka i nakon njegove smrti?

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka