Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prvi podaci LHC eksperimenata u CERN-u sada su javno dostupni

CERN je danas pokrenuo “Open Data Portal” (Portal za otvorenu bazu podataka) preko koga se može doći do podataka iz pravih sudara čestica koji su zabeleženi u eksperimentima na Velikom hadronskom sudaraču.

  Izvor: Foto: Profimedia

Ovo je prvi put da su ovi podaci javno dostupni svima. Očekuje se da će oni imati veliku vrednost za naučnu zajednicu, ali i da će biti korišćeni u obrazovne svrhe.

“Pokretanje CERN-ovog Portala za otvorenu bazu podataka je važan korak za našu Organizaciju. Podaci iz LHC programa su među najdragocenijim preimućstvima  LHC eksperimenata, a od danas ćemo ga podeliti sa celim svetom.  Nadamose da će ovi javni podaci pružiti podršku i inspirisati globalnu naučnu zajednicu, uključujući studente i građanstvo nauke”, rekao je generalni direktor CERN-a Rolf Hojer.

Princip otvorenosti je ugrađen u CERN-ovu osnivačku Konvenciju, i sve LHC publikacije su otvorene za javnost, tj. mogu se  besplatno čitati i koristiti.  Proširujući opseg, LHC kolaboracije su nedavno usvojile politiku javnih podataka i tokom narednih godina će objavljivati podatke zabeležene u sudarima čestica.

Prvi javni podaci o sudarima čestica koju su visokog nivoa i spremni za analizu  potiču iz eksperimenta CMS i zabeleženi su 2010. godine tokom prvog perioda rada LHC-a. Ovaj set podataka je sada javno dostupan preko CERN-ovog Portala za otvorenu bazu podataka. Takođe je dostupan i Otvoreni kod za čitanje i analizu podataka, kao i odgovarajuća dokumentacija. Kolaboracija CMS se obavezala da će objavljivati svoje podatke tri godine nakon što su prikupljeni, nakon njihove temeljne analize u okviru kolaboracije.

“Ovo je potpuno novo i radoznalo iščekujemo da vidimo kako će podaci biti iskorišćeni”, rekla je koordinator za očuvanje CMS podataka Kati Lasila-Perini. “Pripremili smo alate i primere na različitim nivoima kompleknosti - od uprošćenih analiza do gotovih “online” aplikacija . Nadamo se da će ovi primeri stimulisati kreativnost eksternih korisnika.”

Uporedo, CERN-ov Portal za otvorenu bazu podataka omogućava pristup dodatnim setovima podataka iz kolaboracija ALICE, ATLAS, CMS i LHCb, koje su posebno pripremljene za obrazovne svrhe, kao što je međunarodni Masterklas fizike čestica u kojima učestvuje preko deset hiljada srednjoškolaca svake godine. Ovi resursi upotpunjeni su alatima za vizuelizaciju.

“Naša politika o podacima predviđa njihovo očuvanje  i deljenje. Videli smo u prošlosti koliko su studenti fascinirani mogućnošću da analiziraju LHC podatke, tako da smo presrećni što činimo prve korake i stavljamo na raspolaganje odabrani set podataka za edukaciju,” rekla je Silvia Amerio koordinator za očuvanje podataka. na LHCb eksperimentu.  “

“Razvoj ovog Portala za otvorenu bazu podataka predstavlja prvu prekretnicu u našoj misiji da našim korisnicima obezbedimo očuvanje i deljenje istraživačkih materijala. Time osiguravamo pristup i korišćenje podataka i alata, sada i u budućnosti,”  rekao je Tim Smit iz CERN-ovog IT odeljenja. 

Svi podaci dostupni su na OpenData.cern.ch pod licencom posvećenom javnom vlasništvu Creative Commons CCO.  Podacima i programima su dodeljeni jedinstveni DOI identifikatori kako bi se mogli citirati u naučnim časopisima, dok je sav softver objavljen pod licencom otvorenog koda (open-source). CERN-ov Portal za otvorenu bazu podataka je zasnovan na softveru otvorenog koda Invenio Digital Library , koji se koristi i za druge CERN-ove alate i inicijateive za Otvorenu nauku.

Open data portal: http://opendata.cern.ch

Open data policies available at: http://opendata.cern.ch/collection/data-policies

Tagovi

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka