Danas je veliki dan za nauku, čovečanstvo i za Andreja Dimitrijeviča Lindea, jednog od glavnih autora teorije "inflacije" univerzuma, ideje da je kosmos doživeo eksponencijalni rast u prvom trilionitom delu trilionitog ...
Da podsetimo, novi prodor u nauci koji je načinjen juče, delo je američkog tima stručnjaka okupljenih oko projekta BICEP2 u okviru kojeg su, pomoću teleskopa na Južnom polu, detaljno posmatrali mali deo neba. Cilj njihovog istraživanja bio je da pronađu trag "inflacije" odnosno da je univerzum iz nečeg beskrajno malog izrastao u nešto veličine klikera, a zatim nastavio da se širi narednih 14 milijardi godina.
Inflacija je prvi put pomenuta 1980-ih kao objašnjenje za pojedine aspekte Velikog praska koji se nisu najbolje uklapali. Ona je, međutim, podrazumevala talase gravitacione energije, a ta podrhtavanja u svemirskom tkanju bi neizostavno ostavila neizbrisiv trag u najstarijoj svetlosti na nebu - čuvenom kosmičkom mikrotalasnom pozadinskom zračenju (CMB).
Naučnici projekta BICEP2 tvrde da su sada identifikovali taj signal karakterističnog uvijanja u direkcionalnim osobinama CMB-a. Samo gravitacionalni talasi koji su se kretali Univerzumom u njegovoj inflatornoj fazi mogli su da ostave takav trag, ističu naučnici.
I sada nakon toliko godina, profesor Čao Lin-Kuo odlučio je da poseti profesora Lindea i da mu saopšti ovu za njega neverovatnu vest. Ono što možete videti je iskrena sreća jednog profesora, pogledajte!