Naučnici sada nude prirodno održivu i efikasnu opciju kao zamenu za pesticide u borbi protiv štetočina.

Istraživački tim iz Brazila je za potrebe svoje studije posmatrao 17 poljoprivrednih sistema u SAD-u, Australiji, Velikoj Britaniji i Brazilu. Njihov zaključak je da mravi uz pavilnu kontrolu mogu biti veoma korisni u borbi protiv štetočina, što nakon dužeg vremena dovodi do povećanja prinosa useva. Oni dodaju da je njihova prednost i ta što su jeftiniji od pesticida.
Od najmanje 14.000 poznatih vrsta mrava oni su izabrali 26, koje uglavnom žive na drveću ali se gnezde u zemlji i na biljkama. Nakon proučavanja je uočeno da najbolje rezultate pružaju u poljoprivrdnim sistemima na kojima se zajedno uzgajaju usevi i drveće, jer na taj način imaju više hrane i mesta za gnežđenje u senci.
Milkweed attracts the yellow aphids. The aphids produce something sweet (I think) and then the ants come and eat the sweet stuff. Monarchs will use the Milkweed for their entire life cycle. Don't ever spray these bugs away with a pesticide.pic.twitter.com/9NB4Hlorfl
— BowTiedGarden ♟️ (@BowTiedGarden)August 13, 2022
Vodeći istraživač studije dr Dijego Anjos sa Univerziteta u Uberlandiji je rekao da rezultati studije ohrabruju farmere da koriste održivije prakse za uzgoj kultura. Međutim, on dodaje da uloga mrava u poljoprivredi još nije sasvim jasna jer i oni na kraju mogu predstavljati problem.
Naime, štetočine kao što su lisne uši i bele mušice su češći gosti livada i njiva kada se u blizini nalaze mravi, jer se hrane medljikom koju proizvode pa ih ne uništavaju već na neki način "uzgajaju" u svojoj blizini i brane od predatora. Ipak, istraživači tvrde da alternativni izvori šećera - na tlu, blizu debla ili na njegovim granama - mogu prekinuti ovaj zavistan odnos, ali i da ovaj proces tek treba se istraži.
Njihova korisnost u upravljanju prirodnim resursima je poznata već nekoliko vekova i beležena u Kini na plantažama citrusa, prilikom kontrole šumskih štetočina u Kanadi ali i na plantažama u Gani i Nigeriji. Takođe je prema studiji objavljenoj u časopisu Nature potvrđeno da mravi pronađeni na pacifičkim ostrvima Fidžija mogu da uzgajaju najmanje šest vrsta biljaka, kao deo obostrano korisnog odnosa koji datira iz perioda od pre 3 miliona godina.
Nakon najava EU da planira smanjenje upotrebe pesticida za 50 posto u borbi za obnovu ekosistema, ovo bi prema mišljenju mnogih mogla da bude efikasna opcija poljoprivrednicima koja bi im na duge staze takođe povećala i prinose.