Naučnici iz CERN-a koji rade na Velikom hadronskom sudaraču (LHC) su došli do otkrića tri dosada nepoznate subatomske čestice.

OVAJ NAJVEĆI I NAJSNAŽNIJI AKCELERATOR čestica na svetu izgrađen je sa ciljem da da odgovore na neka od najvažnijih pitanja iz oblasti fizike. Smešten u kružnom tunelu dugom 27 km, na dubini od 175m u blizini Ženeve. Služi za kontrolisano sudaranje snopova čestica koji se kreću u suprotnim smerovima, kako bi se ispitala njihova uloga.
Jedan od najznačajnijih nalaza do kojih je LHC došao je Higsov bozon- elementarna čestica koja u standardnom modelu fizike nastaje pri kvantnim ekscitacijama Higsovog polja, koji se danas smatra jednim od važnih činilaca koji su uticali na formiranje svemira nakon Velikog praska pre 13.7 milijardi godina, navodi Reuters.
Nove vrste kvarkova
Tim istraživača koji radi na eksperimentalnim istraživanjima saopštio je da su uočili novu vrstu pentakvarkova - koji su do skoro postojali samo u teoriji, i par tetrakvarkova - prvih ikada otkrivenih, koji se sada nalaze na listi novih hadrona otkrivenih u LHC-u.
Kvarkovi su elementarne čestice koje čine protone, neutrone i druge složene čestice, od kojih je sašinjen ceo kosmos, koje se nekada formiraju i u veće skupove, zbog čega ih naučnici nazivaju pentakvarkovi ili tetrakvarkovi.
"Što više analiziramo, pronalazimo sve više vrsta egzotičnih hadrona. Svedoci smo perioda otkrića koji liči na onaj iz pedesetih godina", tvrdi naučnik Nils Tuning.