Ovogodišnju Nobelovu nagradu iz fizike dobili su Artur Aškin iz SAD, kao i Žerar Muru iz Francuske i Dona Strikland iz SAD za otkrića u polju lasera.
Aškin je dobio nagradu za otkriće "optičkih pinceta" i njihovu primenu u biološkim sistemima, saopštio je Nobelov komitet.
Drugi deo nagrade dobili su Muru i Strikland za metod stvaranja visoko intenzivnih, ultrakratkih pulseva.
Pogledajte i Prekretnica u borbi protiv kancera: Dodeljena Nobelova nagrada za medicinu
Nobelov komitet je naveo da su otkrića nagrađena ove godine donela revoluciju u fizici lasera.
Aškin je otkrio "optičke pincete" koje mogu uhvatiti čestice, atome, viruse i druge žive ćelije svojim laserskim zracima. Nova oruđa omogućila su Aškinu da ostvari stari san naučne fantastike - da se iskoristi pritisak svetlosti za pomeranje fizičkih objekata.
Veliki proboj se dogodio 1987. godine kada je Aškin koristio te "pincete" da uhvati živu bakteriju, a da je ne ošteti. On je potom počeo da proučava biološke sisteme, a sada su "optičke pincete" u širokoj upotrebi u istržaživanju mehanizama života.
Pogledajte i 5 najvećih misterija u fizici koje još uvek nisu rešene
Muru i Strikland su utabali put ka najkraćim i najintenzivnijim laserskim pulsevima. Koristeći svoj genijalni pristup, naveo je Nobelov komitet, oni su uspeli da stvore ultrakratke laserske pulseve visokog intenziteta. Njihova metoda je, između ostalog, našla primenu u korektivnim operacijama oka.