Nova otkrića sugerišu da su se ihtiosaurusi našli u moru mnogo pre nego što se mislilio.

Ihtiosaurusi su bili među prvim kopnenim životinjama koje su se prilagodile životu na otvorenom moru, te su razvili oblik tela sličan kao kod savremenih kitova. I dok su dinosaurusi lutali zemljom, oni su se nalazili na vrhu lanca ishrane u okeanima, dominirajući morskim staništima više od 160 miliona godina.
Prema paloeontološkim udžbenicima, gmizavci su se po prvi put našli na otvorenom moru nakon permskog masovnog izumiranja, koje je devastiralo morske ekosisteme i utrlo put za eru dinosaurusa. Sada su ove tvrdnje dovedene u pitanje na osnovu skupa fosila koje su 2014. godine naučnici sa Univerziteta Upsala, iskopali na arktičkom ostrvu Špicbergen.
Istraživači su identifikovali fosilne ostatke i čudne kosti vodozemaca pored 11 repnih pršljenova ihtiosaurusa. Ono što ih je najviše iznenadilo je da su ovi pršljenovi pronađeni u stenama koje su navodno bile prestare za ihtiosauruse. Štaviše, umesto da pripadaju skeletu nekog od vodozemnih predaka ihtiosaurusa, ovi pršljenovi su identični onima koje su imali geološki mnogo mlađi i evolutivno napredniji ihtiosaurusi.
S obzirom na procenjenu vremensku skalu evolucije okeanskih reptila, ovo potiskuje poreklo i ranu diverzifikaciju ihtiosaurusa, otkrivajući da su ove životinje verovatno ušle i evoluirale u morskom okruženju pre permskog izumiranja.