Odazak na more je zabavna i opuštajuća aktivost, ali ukoliko se desi da vas tom prilikom - ili nekoga u blizini - ubode meduza, ovo su stvari koje morate da znate.

Ukoliko ste se nekada našli na plaži u blizini nekoga koga je ubola meduza, najverovatnije ste čuli gomilu saveta ljudi iz okoline. Jedan od najčešćih je i da na opekotinu treba naneti urin. Šta stručnjaci kažu na ovo - da li je u pitanju istina ili mit i šta može biti od pomoći?
Urin nije magični lek
Širom okeana i svetskih mora živi preko 4.000 vrsta meduza - iako se sumnja da ih ima mnogo više - od kojih će polovina izazvati manje ili veće zdravstvene probleme ljudima. Naime, u njihovim pipcima se nalaze ćelije nematociste koje sadrže otrov i koje se aktiviraju tokom susreta sa potencijalnom pretnjom.
Međutim, neko je u toj prilici došao na ideju da stavi urin na užareno mesto, nakon čega se raširio mit da amonijak pomaže u smanjenju bola i svraba. Ali istina je skroz drugačija. Ukoliko vas ili nekoga u vašoj blizini na plaži ubode meduza upamtite da urin nije magičan lek. Štaviše, istraživanja su pokazala da umesto što pomaže, on može da pogorša simtome, prema rečima stručnjaka za urgentnu medicinu dr Tomasa Votersa sa Klinike u Klivlendu.
Šta treba raditi u tom slučaju?
Simptomi nakon kontakta sa meduzom mogu da variraju i uglavnom prođu nakon kraćeg vremenskog intervala, međutim, ukoliko osetite neke od sledećih, odmah se obratite lekaru: otežano disanje, grčave u mišićima, plikove na koži, ukočenost ili peckanje, mučnina i povraćanje, poteškoće pri gutanju, pogoršanje simptoma nakon nekoliko sati.
Ukoliko simtomi nisu izraženi i ukoliko ne zahtevaju hitnu medicinsku intervenciju, onda uz pomoć morske vode isperite pipke koji su ostali "pričvrćeni" za kožu. Nikako ih nemojte uklanjati ručno, jer bi trljanje moglo da izazove otpuštanje još veće količine otrova, a ni upotreba vode sa česme ili iz flaše iz istog razloga, nisu dobar izbor, tvrdi dr Voters.
Ukoliko je u koži ostala još neka bodlja, nju izvucite pincetom. Potom na mesto nanesite sirće ili alkohol - upravo ove supstance će pomoći da se bolovi ublaže. Druga opcija je potapanje dela tela sa opekotinom u vodu temperature između 40 i 45 stepeni Celzijusovih, s tim što prethodno treba ukloniti sve ostatke meduza.
Naknadni tretman - ali nakon konsultacija sa doktorom ili farmaceutom - podrazumeva mazanje kreme koja će umanjiti bol i svrab ili upotrebu nekog od antihistaminika.
BONUS VIDEO: