Ajahuaska, napitak koji već decenijama izaziva kontroverze, još jednom je postao predmet proučavanja naučnika. Evo šta su ovaj put otkrili o psihodeličnom dejstvu biljke koja se dodaje u njega.

Svi oni koji su konzumirali ajahuaskusu opisivali ovo iskustvo kao intezivno i praćeno snažnim halucinacijama ili susretima sa bićima iz drugih dimenzija, nakon čega su došli do spoznaja koje su im promenile poglede na život. Dovoljno da se naučnici zainteresuju i ispitaju na koji način psihodelična jedinjenja iz napitka utiču na ljudski mozak, u ovom slučaju na dimetiltriptamin iz biljke Psychotria viridis, tj. čakrune.
"Ljudi opisuju kako napuštaju ovaj svet i sele se u drugi koji je neverovatno impresivan i bogato složen, ponekad naseljen drugim bićima za koja smatraju da bi mogla imati posebnu moć nad njima, poput bogova." objašnjava profesor neurologije i psihijatrije na Кalifornijskom univerzitetu u San Francisku, Robin Кarhart-Haris.
Koristi se već 1.000 godina
Arheološka iskoapvanja u Boliviji od pre par godina su potvrdila da se ovaj napitak koristio najmanje hiljadu godina. I to tako što je pravljen kuvanjem listova Banisteriopsis caapi i Psychotria viridis, dok samo ime govori da su ga konzumirali stanovnici Anda, jer na jeziku kečua -aia, znači duša predaka, a -vasca, konopac.
Za potrebe svoje studije, Kris Timerman sa Imperijal koledža u Londonu i njegove kolege su ispitali 20 dobrovoljaca. Oni su prilikom nekoliko poseta laboratoriji primili injekciju sa 20mg DMT-a ili sa placebom, nakon čega su pregledani uz pomoć elektroencefalografije i funkcionalne magnetne razonance i ispitani o intezitetu iskustva.
Rezultati su pokazali da se nakon konzumacije ajahuaske, organizacija mozga menja dok njegova aktivnost postaje nepredvidiva, a povezanost između različitih regiona veća. Ono što je posebno uočljivo, jeste da se veze inteziviraju između regiona koji su zaduženi za maštu.
Pored toga, otkriveno je i da dejstvo ovih psihodeličkih supstanci u ranim fazama kliničkog ispitivanja daju obećavajuće rezultate kada je lečenje depresije u kombinaciji sa psihoterapijom u pitanju.
"DMT ima kratko dejstvo, tako da je veoma pogodan alat u poređenju sa psilocibinom - aktivnim sastojkom u magičnim pečurkama, i LSD-om koji može da traje 6 do 10 sati", rekao je Timerman.
Rezultati studije su objavljeni u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.