Sigurno vam se nekad desilo da se probudite par minuta pre nego što će to umesto vas da uradi budilnik. I nekako uvek ste se pitali odakle vam ta supermoć, nauka vam daje odgovor ko je krivac za to.

U centralnom delu vašeg mozga, nalazi se skup nerava koji se nazivaju suprahijazmatično jezgro. To jezgro nadgleda sat vašeg tela odnosno cirkadijalni ritam.
Taj skup nerava određuje kada se osećate pospano, a kada se osećate budno. Kontroliše vaš krvni pritisak, telesnu temperaturu i osećaj za vreme. Ono pretvara vaše telo u fino podešenu mašinu.
Ta mašina voli predvidivost. Vaše telo je najefikasnije kada postoji rutina koju treba da sledi. Dakle, ako idete da spavate u isto vreme svake večeri i budite se u isto vreme svako jutro, vaše telo "pamti" to ponašanje, prenose Novosti.
Vaš ciklus spavanja i buđenja reguliše protein koji se zove PER. Nivo proteina raste i opada svaki dan, dostižući vrhunac uveče, a onda noću naglo opada. Kada su nivoi PER niski, vaš krvni pritisak pada, otkucaji srca se usporavaju, a razmišljanje postaje maglovito. Postajete pospani.
Ako pratite rutinu spavanja – budite se u isto vreme svakog dana – vaše telo uči da poveća nivoe PER na vreme za alarm. Otprilike sat vremena pre nego što bi trebalo da se probudite, nivoi PER rastu (zajedno sa telesnom temperaturom i krvnim pritiskom). Da biste se pripremili za stres izazvan buđenjem, vaše telo oslobađa koktel hormona. Postepeno, vaš san postaje sve lakši i lakši.
Iz tog razloga se budite pre alarma.
Vaše telo ne voli budilnik, jer mu je stresan i uništava njegov naporan rad. Pobeđuje svrhu postepenog buđenja. Dakle, da ne bi bilo ometano, vaše telo čini nešto neverovatno: počinje da povećava PER i hormone stresa ranije uveče. Vaše telo dobija prednost, tako da proces buđenja nije prekinut. Toliko je precizan da se vaši kapci otvaraju nekoliko minuta - možda čak i sekundi - pre nego što se alarm oglasi.
Postoje dokazi da se i sami možete probuditi na vreme. Naučnici za spavanje sa nemačkog Univerziteta u Lubeku zatražili su od 15 volontera da spavaju u njihovoj laboratoriji tri noći. Jedne noći, grupi je rečeno da će se probuditi u 6 ujutro, dok je druge noći grupi rečeno da će se probuditi u 9 sati ujutro.
I rezultati su bili zapanjujući. U danima kada su spavačima govorili da će se probuditi rano, njihovi hormoni stresa su se povećavali u 4:30 ujutro, kao da su očekivali rano jutro. Kada je spavačima rečeno da će se probuditi u 9 ujutro, njihovi hormoni stresa se nisu povećali - i probudili su se pospaniji.
"Drugim rečima, naša tela beleže vreme za koje se nadamo da ćemo započeti dan i postepeno nas pripremaju za svest", piše Džef Hau.
Uzgred, ako se ne probudite pre alarma, verovatno ne spavate dovoljno - ili ne spavate po doslednom rasporedu. Buđenje u različito vreme radnim danima i vikendom može brzo da vam pokvari biološki sat. Bez ikakve doslednosti, vaše telo možda neće znati kada da ustane. Dakle, kada vaš alarm počne da se oglašava, osećate se ošamućeno i mrzovoljno.