Naučnici su uspešlo transplantirali funkcionalne minijaturne jetre u pacove, nakon što su ih uzgojili u laboratoriji iz reprogramiranih ljudskih ćelija kože.
Eksperiment, kojim su životinje dobile funkcionalne jetre, mogao bi da bude prvi korak u rešavanju problema otkazivanja jetre, od kojeg godišnje u svetu umre stotine hiljada ljudi.
Uprkos tome što i dalje ima mnogo posla da se uradi pre nego što ovakva tehnika počne da se primenjuje na ljudima, američki stručnjaci navode da će ovaj koncept pomoći u traženju budućih alternativa kod presađivanja jetre.
Još jedan pozitivan ishod iz ovog istraživanja moglo bi da bude korišćenje novog pristupa u privremenom pojačavanju funkcije jetre kod pacijenata, što bi im produžilo život i kupilo vreme dok čekaju na donore.
Made-to-order #lab grown livers.
— Alex Bresk (@breskness) June 3, 2020
"Meanwhile, #organ#transplants can be prohibitively expensive. In 2017, patients receiving a liver transplant were billed an estimated $812,500."
Few years ago in-vitro meat had the same pricing & now we are at $300.https://t.co/7ee3f3E4lU
"Dugoročni cilj nam je da stvorimo organe koji će potpuno zamenito potrebu za njihovim doniranjem. Ipak, u bliskoj budućnosti, tehnika bi mogla da se koristi kao mogućnost da se premosti vreme do transplantacije", istakao je patolog Alehandro Soto Guterez sa Univerziteta u Pitsburgu.
Da bi uzgojili minijetre, naučnici su uzeli ljudske ćelije kože i prebacili ih u pluripotentne matične ćelije, iz kojih može da se uzgoji bilo kakav tip ćelija.
Izvor: RTS
Pogledajte i: