Ljudsko telo vrvi od bakterija i na površini i u unutrašnjosti.
Zajedno s nama živi stotine triliona bakterija, a kada je reč o našim nevidljivim cimerima, nauka ih deli na dve osnovne grupe, dve porodice: gram-pozitivne i gram-negativne.
Ova podela zasnovana je na na promeni boje u rastvoru, metodom danskog bakteriologa Hansa Grama (1853-1938).
Putujući po Evropi, Hans Gram se zadržao u Berlinu gde je 1884. godine razvio metodu za razlikovanje dve velike grupe bakterija. Ova tehnika, bojenje po Gramu, i danas predstavlja standardnu proceduru u medicinskoj mikrobiologiji.
Gram je bio skroman čovek i u svojim prvobitnim publikacijama je napisao "Stoga sam objavio tu metodu, iako sam svestan da je još uvek falična i nesavršena; nadam se da će se u rukama drugih istraživača ispostaviti kao korisna."
Bojenje po Gramu razlikuje bakterije na osnovu fizičkih i hemijskih karakteristika njihovog ćelijskog zida, gde se detektuje peptidoglikan (murein). Gram-pozitivne bakterije imaju debeo sloj peptidoglikana koji zadržava boju, a ćelija se boji ljubičasto. Gram-negativne bakterije imaju tanji sloj pa ćelija ne zadržava boju, boja se spira i ćelija je ružičaste ili crvene boje.