Kada po prvi put spavamo u nepoznatom okruženju, potrebno nam je više vremena da utonemo u san, ali kada se to i dogodi, spavanje će biti isprekidano. Zbog čega se to dešava?
Probudili ste se kod prijatelja, hotelskoj sobi ili novom stanu i osećate se iscrpljeno. Čak iako se ne sećate da ste se okretali po krevetu, verovatno je da ćete sledećeg dana biti umorni. U pitanju je fenomen poznat pod imenom “efekat prve noći”, koji datira još iz vremena kada su ljudi prvi put spavali u novim pećinama.
Ipak, naučnici su tek nedavno otkrili razlog zašto je ljudima teže da zaspe prvu noć u nekom novom okruženju.
Pogledajte i 9 najčešćih poremećaja spavanja
Naime, stručnjaci sa Univerziteta Braun su sproveli istraživanje i otkrili da tokom prve noći na nepoznatom mestu leva hemisfera mozga ostaje budnija, odnosno “na oprezu”, tako da smo na svaki šum spremni da skočimo.
Drugim rečima, tokom noćenja na nama nepoznatom mestu, deo našeg mozga je na oprezu kako bi, u slučaju bilo kakve nevolje, mogli pravovremeno da reagujemo.
Saznajte i Kako se spava u svemirskoj stanici?
Vođa istraživanja Masko Tamaki objašnjava da neke ptice i druge životinje takođe imaju ovu vrstu zaštite. Kod ptica se pokazalo da je ovo hemisferično spavanje u vezi sa potencijalno opasnim situacijama.
Pogledajte i Neverovatno otkriće: Ptice mogu da spavaju dok lete?
Rezultati studije mogli bi da pomognu naučnicima koji se bave problemima sa spavanjem da pronađu način "isključivanja" ovog mehanizma, što bi posebno bilo od značaja ljudima koji su često na putu.