Zika virus može da bude ozbiljna pretnja po zdravlje, ali istraživači smatraju da bi ovaj virus mogao da bude iskorišćen za lečenje druge razarajuće bolesti: tumora mozga.
Nova studija, koja je objavljena u časopisu The Journal of Experimental Medicine, sugeriše da bi ista svojstva koja Zika virus čine opasnim po nerođenu decu mogla da budu korisna u lečenju tumora mozga kod odraslih osoba. Eksperimenti su za sada sprovođeni samo u laboratorijskim posudama i na životinjama, a potrebno je mnogo više istraživanja pre nego što bude testirana na ljudima.
Tajne mozga:10 činjenica o najinteresantnijem organu ljudskog tela
Smatra se da Zika virus pogađa i ubija matične ćelije mozga, pa žene zaražene ovim virusom tokom trudnoće imaju povećani rizik da rode decu sa neurološkim problemima. Međutim, odrasli imaju manje matičnih ćelija u mozgu, pa je i efekat Zika virusa manje ozbiljan, otkrivaju istraživači.
Štaviše, rast određenih tumora mozga, uključujući često smrtonosni glioblastom, može da bude ubrzan i matičnim ćelijama mozga koje se dele i daju nove ćelije tumora. Ove ćelije glioblastoma su obično otporne na terapije kao što su hemoterapija i zračenje i mogu podstaći povratak ćelija raka nakon lečenja.
Istraživači su pretpostavili da Zika virus može da targetira ove matične ćelije mozga.
Zika virus:10 najčešćih pitanja i odgovora o novoj pretnji
Pre svega, istraživači su došli do otkrića da Zika virus pretežno pogađa i ubija ćelije glioblastoma u laboratorijskim posudama, bez velikog uticaja na moždane ćelije odraslih.
Sporiji rast tumora i duži život
Koji još virusi mogu da budu potencijalni "lek"?