Još
Dodatno

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zašto je zevanje "zarazno"?

Razgovarate s nekim i on zevne. Dok se pitate da li je zevnuo zato što mu je dosadio razgovor, otkrivate da i vi zevate. Čovek koji prolazi pored vas, vidi kako zevate i uskoro i on zeva. Zašto?

  Izvor: Foto: Shutterstock

Proces se nastavlja i prenosi sa osobe na osobu, poput domino efekta. Nauka još uvek istražuje šta nas to tera da zevamo, ali je poznata i veoma malo proučena činjenica da je - zevanje "zarazno".

Znamo da je veći deo zevanja podložan sugestivnosti. Nema potrebe da vidite osobu kako zeva da biste i vi počeli da zevate; dovoljno je da nekoga čujete dok zeva ili da samo čitate o zevanju da biste imali istu neželjenu reakciju. Velike su šanse da ćete zevnuti makar jednom dok pročitate ovaj članak.

Fotografija: Zevanje na životinjski način

Ipak, zarazno zevanje je više od obične sugestivnosti. Najnovija istraživanja pokazuju da je fenomen takođe povezan sa našom predipozicijom ka empatiji - sposobnosti da razumemo i povežemo se sa emocionalnim stanjima drugih osoba. Zvuči čudno, ali to da li ste ili niste podložni zevanju možda je povezano sa time koliko ste saosećajni.

Otkrijte i: Da li mozgalice zaista poboljšavaju memoriju?

Empatija je važan deo kognitivnog razvoja. Od prvih dana učimo da cenimo sebe na osnovu količine i tipa empatije koju naši roditelji pokazuju i razvojni psiholozi su otkrili da se ljudi prema kojima roditelji nisu pokazivali empatiju muče kasnije u životu. Nedostatak rane empatije dovodi kasnije do razvoja sociopatskog ponašanja kod odraslih, navode istraživanja.

Tagovi

Komentari 0

Vaš komentar je uspešno poslat i postaće vidljiv čim ga naši administratori odobre.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Najnovije

Priroda

Nauka