Zdravstveni radnici smatraju da je epidemija ebole u zapadnoj Africi bez presedana u ljudskoj istoriji, ogromna i čak van kontrole.
Gore od same bolesti jedino je panika koju vest o njenom širenju stvara i koja može biti kobna. Zbog toga vam predstavljamo svojevrsan priručnik o eboli, tj. sve ono što je potrebno da znate o ovoj bolnoj i smrtonosnoj bolesti.
Pogledajte i: Smrtonosna ebola se širi Afrikom zbog sujeverja
Ključne činjenice
- Bolest virusa ebole (EVD), ranije poznata kao hemoragijska temperatura ebole, je često fatalna bolest za ljude.
- Virus se prenosi na ljude preko divljih životinja, a potom se širi među ljudima kontaktom čoveka sa čovekom.
- Prosečna smrtnost EVD-a je oko 50 odsto. Nivo smrtnih slučajeva varirao je od 25 odsto do 90 odsto u prošlim epidemijama.
- Prva epidemija EVD-a desila se u zabačenom selu Centralne Afrike, nedaleko od tropske prašume, ali je najskorija epidemija u zapadnoj Africi uključivala i urbane, a ne samo ruralne predele.
- Uključenost zajednice je ključno za uspešno kontrolisanje epidemije. Dobro kontrolisanje uključuje primenjivanje paketa mera, uglavnom upravljanje slučajevima, nadzor i pronalaženje kontakta, dobru laboratorijsku uslugu, sigurna sahranjivanja i društvenu mobilizaciju.
- Ranom negom u vidu rehidracije, simptomatsko lečenje povećava šanse za preživljavanje. Još uvek ne postoji licenciran tretman koji dokazano neutrališe virus, ali se brojne krvne, imunološke i terapije lekovima u razvoju.
- Trenutno ne postoji vakcina za ebolu, ali postoje 2 potencijalna kandidata koja se testiraju.
Hronologija prošlih epidemija virusa ebole