Ostaci meteorita otkriveni u Pacifiku ukazuju da je ova nebeska stena možda imala veoma zanimljivu istoriju.

Astronom sa Univerziteta Harvard Avi Loeb je 2021. godine osnovao projekat Galileo u potrazi za tehnologijama koje imaju vanzemaljsko poreklo. Jedan od njegovih predmeta interesovanja u vezi sa tim je bio i meteor klasifikovan kao IM1, koji je 2014. godine uleteo u Zemljinu atmosferu i raspao se iznad Pacifika, da bi na kraju pao u blizini Papue Nove Gvineje.
Ovog leta on je sproveo ekspediciju ne bi li našao njegove ostatke
Kontroverzna studija
Koristeći na stotine magneta, on i njegov tim su prosejavali sićušne sedimente i u blizini ostrva Manus otkrili 57 kuglica prečnika 0,05 do 1,3 mm, neobičnih hemijskih svojstava. Ovo se pre svega odnosi na činjenicu da su varijacije u izotopima gvožđa otkrile traumatičan ulazak u atmosferu.
S druge strane, kuglice su bile obogaćene metalima poput berilijuma (Be), lantana (La) i uranijuma (U). Ovo je zaintrigiralo naučnike, jer on nikada ranije nije otkriven u nekom od meteorita. Drugim rečima, ovo može da ukazuje kako je "rođen" daleko od našeg Sunčevog sistema.
Crypto$ADACharles Hoskinson, helped with the mission , of finding the interstellar meteorite IM1 , lead by the Harvard astrophysicist Avi Loeb expedition in the deep waters the coast of Papua New Guinea !!#Crypto, we've made it!!https://t.co/UYXr7gLMxApic.twitter.com/eZ2FILwhpZ
— cryptoken board (@cryptoken_board)July 29, 2023
Međutim, istraživanje nije prošlo bez kontroverzi, šira naučna zajednica poziva na detaljnije tumačenje materijala i obrade podataka, iz razloga što je tim koncentrisan na pronalazak vanzemaljskih tehnologija. S druge strane, Papuanske vlasti tvrde da je tim najverovatnije ilegalno ušao na njihove teritorije.
Zaključak za kraj je da se moraju odraditi dodatne analize kako bi se sa sigurnošću utvrdilo poreklo perlica, kao i potvrdila teorija o razmeni stenovitih materijala između zvezda.
BONUS VIDEO: