2023. godina će ostati upamćena po mnogim dešavanjima, od ekstremnih vremenskih prilika izazvanih klimatskim promenama pa sve do - trke za Mesec između nekoliko svetskih sila.

Sjedinjene Države, Evropa i Rusija više nisu jedine koje odlaze u svemir sa ciljem da istraže skrivene mogućnosti koje naš satelit ima da ponudi. Indija, Кina i Južna Кoreja su takođe pokrenule svoje misije i imaju potencijal da ostvare svoje ambiciozne ciljeve. Mnogi smatraju da je ovo istorijski trenutak, jer ukoliko neka od njih sleti na Mesec, to bi ih činilo tek 4. državom koja je uspela u tom poduhvatu.
Rusija vs. Indija
Vreme sletanja svemirskih letelica Rusije i Indije očekivalo se između 21. i 24. avgusta, što je bila veoma tesna trka u kojoj je Rusija nameravala da pobedi: izračunali su da će sletelit na Mesec 21. avgusta, dva dana pre Indije.
Međutim, ruska državna svemirska korporacija Roskosmos izvestila je u nedelju 20. da se njena letelica Luna-25 otela kontroli i da se srušila dok se spremala da sleti na Mesec.
"Letelica je odlutala u nepredvidivu orbitu, nakon čega se sudarila sa površinom Meseca", navelo je Roskosmos u svom saopštenju.
Za ovu misiju, Rusija je lansirala letelicu kako bi istražila i proučavala lunarnu egzosferu na južnom polu, kako je izvestila Nasa. U međuvremenu, Indijska organizacija za istraživanje svemira - ISRO, razvila je i lansirala letelicu po imenu Čandrajan-3 nakon dva neuspela pokušaja da sleti na Mesec. Njeno prizemljivanje se očekuje sutra, ukoliko sve protekne po planu.
Japan i SAD se priključuju trci
SLIM predstavlja skraćenicu za Smart Lander za istraživanje Meseca, i u pitanju je mali modul koji je razvila Japanska agencija za istraživanje svemira - JAКSA, sa ciljem proučavanja geologije Meseca, kao i verifikacije rada novih tehnologija istraživanja. Pokretanje misije je zakazano za 26. avgust 2023. godine, iako je ranije odlagano zbog kašnjenja u izradi i finansiranju.
Lansiranje drugog dela programa Artemis od strane Nase ima za krajnji cilj povratak astronauta na Mesec do 2025. godine, nakon više od pola veka. Njen prethodnik, svemirska letelica Artemis 1, orbitirala je oko Meseca 2022. godine bez posada. Cilj Artemisa 2 je da ponovi svoje korake 2024. sa posadom na brodu, kako bi Artemis 3 mogao da sleti na Mesec 2025. godine.
Pored toga, Sjedinjene Države imaju još jedan cilj: da vrate ljude na Mesec kako bi uspostavili stalne baze pre nego što to učini Кina - obezbeđujući svoje vođstvo u istraživanju svemira i na taj način sprečavajući ambicioznu azijsku zemlju da teži kontroli lunarnih resursa. Prema Кineskoj nacionalnoj svemirskoj administraciji, njihov cilj je da se baza izgradi pre 2030. godine.
BONUS VIDEO: