Samo ime već govori da je ovaj susret poznat i kao špagetifikacija, bio drugačiji od drugih.

Prilikom pretrage podataka astronomi su primetili neobičan signal, za koji se ispostavilo da dolazi iz udaljene supermasivne crne rupe koja se nasilno raspada i hrani džinovskom zvezdom. On je međutim bio toliko neobičan da su odlučili da ga nazovu "Strašna Barbika".
Zbog čega?
Događaj je zabeležio teleskop opservatorije Zwicky Transient Facility u Kaliforniji, čiji posao je da prati i upoređuje svetlosne promene na nebu i na taj način omogući naučnicima da otkriju nove supernove ili ranije neprimećene asteroide.
Snopovi svetlosti koje odašilje umiruća zvezda dok se približava crnoj rupi su i ranije beleženi fenomen, međutim ovaj put oni su bili svetliji, energičnija i održiviji nego bilo koji drugi do sada zabeleženi.
Razlog za ovo je kako astronomi ističu poznat - supermasivna crna rupa je "špagetirala" lutajuću džinovsku zvezdu u trenutku kada se previše približila. Ali njene plimne sile su bile toliko ekstremne da su rastrgle zvezdu i "istegle" je u prstenasti oblik oko nje - što je dovelo do stvaranja iznenađujuće energičnog bljeska.
"To je apsurdno. Ako uzmete tipičnu supernovu i pomnožite je hiljadu puta, još uvek ne može da se poredi sa ovom svetološću - a supernove su među najsjajnijim objektima na nebu. Ovo je najenergičniji fenomen sa kojim sam se ikada susreo" otkrio je koautor rada Deni Milisavljević sa Univerziteta Purdju u Kaliforniji.
Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu The Astrophysical Journal Letters.